ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Nisan 2014 Cumartesi 14:19

Gürcistan’daki hastanede yatağa kelepçelendi

Gürcistandaki hastanede yatağa kelepçelendi


Gürcistan’ın başlattığı ilaçla ülkeye giriş yasağı, üzerinde kalp ve tansiyon ilaçları çıkan Artvin’in Hopa İlçesi’nde yerel gazete sahibi 54 yaşındaki Yüksel Yeğen’in de sınırda gözaltına alınmasına neden oldu. Gürcistan’da tutulduğu nezarette fenalaşan ve kaldırıldığı hastanede kelepçe ile yatağa bağlanan Yeğen, hakkında 'uyuşturucu içerikli ilacı ülkeye sokmak' suçlamasıyla başlatılan soruşturmada 3 bin Lari (4 bin lira) kefalet ödeyerek serbest bırakıldı.

Hopa İlçesi’nde yerel gazete sahibi Yüksel Yeğen, 28 Mart tarihinde Sarp Sınır Kapısı’ndan çıkış yaparak Gürcistan’a geçti. Sınırda Gürcistan polisi tarafından aracı aranan Yeğen’e üzerinde ilaç olup olmadığı soruldu. Kalp ve tansiyon hastası olduğunu belirten Yeğen, ilaçlarını gösterince gözaltına alınarak Batum’daki Polis Merkezi’ne götürüldü. Parmak izi ve idrar örneği alınıp fotoğrafları çekildikten sonra nezarete konuldu ve yaklaşık 12 saat nezarette tutulan Yeğen, burada fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. İddiaya göre iki polisin başında beklediği Yüksel Yeğen kolundan kelepçe ile yatağa bağlandı. Bir süre hastanede kalan ve hakkında 'uyuşturucu içerikli ilacı ülkeye sokmak' suçlamasıyla soruşturma başlatılan Yeğen, 3 bin Lari (4 bin lira) kefalet ödeyerek serbest bırakıldı.

Gürcistan Mağdur Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nuriye Kaputoğlu ile birlikte 53 Gazeteciler Derneği’nde açıklamada bulunan Yeğen, “Türk hekimlerinin verdiği ilaçla gittiğim Gürcistan’da uyuşturucu kaçakçısı muamelesi gördük. Turist olarak gittim, narkotikçi olarak döndüm. Komşu ülkemize gitmeyelim mi? Türklerin çoğu maalesef orada rahat değil. Basit bir grip ilacı ile dahi yargılanıyorsanız orada bir otorite boşluğu var demektir. Türk halkı bunu hak etmiyor. Benim içim yandı. Ekonomik kaybım oldu. Psikolojim bozuldu. Bundan sonra bana külçe altınlar verseler oraya bir daha gitmem.” dedi.

Gürcistan’da otel işletmeciliği yapan Selahattin Akçan da kaldığı otele düzenlenen baskın sonucu gözaltına alınarak 'kadın ticareti' suçlamasıyla 20 gün cezaevinde tutulduğunu söyledi. Otelde böyle bir uygulamanın söz konusu dahi olamayacağını anlatan Akçan, “Ben namusumu temizleyeceğim. Üzerime atılan bu suçlamayı kabul etmiyorum.” dedi.

Gürcistan Mağdur Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nuriye Kaputoğlu, Sarp Sınır Kapısı’nda ilaçla geçişin yasak olduğuna dair uyarıcı tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Kaputoğlu, “Gürcistan’a giderken Türk kapısında uçağa biner gibi vatandaşlarımızın üzeri aranması lazım. Hiçbir şekilde üzerlerinde herhangi bir ilaç olmaması gerekiyor. Hatta narkotik köpekleri bile arama yapmalı. Bu yapılmazsa cebinde ilacı olan her Türk karşıda av olacaktır." şeklinde konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER