ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2013 Pazartesi 17:53

Gurbetçilerin HGS çilesi

Gurbetçilerin HGS çilesi


Türkiye'ye giriş yapan gurbetçiler, TEM otoyolu Edirne gişelerinin önünde Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) sıkıntısı yaşıyor.

Yaz döneminin başlamasıyla Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan gurbetçiler memleketlerine doğru yola çıkıyor. Binlerce kilometrelik yolu kat ettikten sonra başta Kapıkule Sınır Kapısı olmak üzere Trakya'daki kara gümrük kapılarından yurda giriş yapıyor. Gurbetçi vatandaşlar daha önce TEM otoyolunu nakit ödeme yaparak geçiyordu. Ancak nakit uygulama geçtiğimiz yıllarda ortadan kaldırıldı. Gişelerin tamamında OGS ve KGS'ye geçildi. Anavatanlarına ulaşan gurbetçiler ücretli otoyolu kullanmak için KGS almak zorunda kaldı. Kilometrelerce yol gelen gurbetçiler KGS için otoyol girişinde uzun araç kuyruğu oluşturuyordu. Ancak KGS'nin ömrü de uzun sürmedi. Geçtiğimiz yıl tüm otoyollarda Hızlı Geçiş Sistemi'ne (HGS) geçildi. Bu nedenle gurbetçilerin önceki yıl aldığı kartlar ellerinde kaldı. Yollarına devam etmek isteyen gurbetçiler HGS almak zorunda.

Yetkililer gurbetçi vatandaşların mağdur olmaması için gümrük sahasının içinde ve dışında çok sayıda HGS satış noktası oluşturdu.
Aşırı gurbetçi girişinin yaşandığı zamanlarda satış noktaları önünde insanlar sıraya girerek kartlarını alıyor. Ancak satış noktalarından haberi olmayan bazı gurbetçiler ise TEM otoyolu Edirne gişeleri önünde kuyruğa giriyor.

Gurbetçiler, sürekli değişen uygulamalardan şikayetçi. Kimileri satış noktalarından haberinin olmadığını söylerken bazıları da yeteri kadar satış noktası ve satış görevlisinin bulunmadığını belirtti. Trakya Gümrük ve Ticaret Müdürü Müslüm Yalçın ise gurbetçi sezonunun haziran ayının ikinci yarısında başladığını belirterek, bu sezon fazla şikayet almadıklarını ifade etti. Yalçın, “Bu yıl genelde gurbetçi fazla sıkıntı yaşamadı. Bize yansıyan herhangi bir sıkıntıları yok. Ancak KGS’den HGS’ye geçiş sistemi oldu. Gümrük sahasında çok sayıda satış yeri var. Gurbetçilerin bunları görmemesi nedeniyle TEM Otoyolu gişelerinin önünde birikmeler oluyor. Burada temin ederlerse herhangi bir sıkıntı yaşamazlar.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER