ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 15:33

Gurbetçilerin dönüş çilesi sürüyor

Gurbetçilerin dönüş çilesi sürüyor


Tatillerini Türkiye’deki yakınlarının yanında geçiren gurbetçi vatandaşlar dönüş için yollara düştü. Kilometrelerce yolu kat ettikten sonra gümrük kapılarına ulaşan gurbetçiler çıkış için uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Kapıkule Sınır Kapısı karşısındaki Kapitan Andreevo’daki inşaat çalışmaları ve Bulgar gümrüğündeki sıkı denetimler gurbetçilerin dönüşünü çileye dönüştürdü.

Bulgaristan’daki yolun düzgün olması nedeniyle Kapıkule’yi tercih eden gurbetçi araçları gümrük sahasını doldurdu. Gelen araç sayısının, çıkış yapanlardan fazla olması nedeniyle Kapıkule Gümrük Sahası’nın tamamı gurbetçi araçlarıyla doldu. Yeni araçların da eklenmesiyle gurbetçiler bu kez Kapıkule’ye giden uluslararası yolda uzun araç kuyruğu oluşturdu. Yaklaşık 4 kilometrelik araç kuyruğunda bekleyen gurbetçiler, sıranın bir an önce kendilerine gelmesini bekliyor. Kilometrelerce yoldan geldikten sonra uzun sıranın kendilerine gelmesini bekleyen gurbetçilerin bazıları yorgun düştü. Bu nedenle gümrüğün yeşil ve gölge alanlarını bulan gurbetçiler yatarak dinlenmeye çalıştı.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Vekili Gürkan Örgel, Bulgaristan gümrüğündeki inşaat çalışmaları ve göçmen kaçakçılığına yönelik sıkı bir denetimin yapılması nedeniyle işlemlerin yavaşladığını söyledi. Daha önce günlük 8 bin araç çıkışı yaptıklarını belirten Bulgaristan gümrük idaresi, şu ana kadar araç sayısının 5 bini geçemediğini ifade ederek, “Bu sayı geçilemediği için doğal olarak bu kuyruk oluşuyor.” dedi.

Gurbetçilerden Ömer Yıldız, 7 saatten bu yana sınır kapısının önüne geldiklerini, ancak 3,5 kilometre yol alamadıklarını kaydetti. Almanya’ya giden gurbetçilerden Celal Bozkurt, 3 saatten beri sırada olduğunu ve niye beklediğini bilmediğini anlattı. Cemal Doğan ise sabah erken saatlerde sınır kapısı önüne geldiğini dile getirerek, “3,5 saatten beri bekliyoruz. Bulgaristan’daki inşaat çalışması nedeniyle bekliyoruz. Bu kadar milleti sıcakta bekletmenin bir anlamı yok.” diye konuştu.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER