ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 10:35

Gurbetçilere ‘yerli’ psikiyatristler yol gösterecek


Yurt dışında yaşayan ve kültürel olarak bulundukları şehirlerin özelliklerini özümsediği halde psikolojik sorunlarına ‘yerli’ çözüm arayan gurbetçilerle ilgili özel bir meslek birliği kuruldu. ‘Ruhiyat’ adıyla bir araya gelen ruhbilimciler, Avrupa’da yaşayan ve derdini Türkçe anlatmak isteyenler için yola çıktı. Avrupa’da doğup büyüyen, ama aynı zamanda Anadolu kültürünü de bilen uzmanlar, çocuk eğitiminden cinsel tacize, psikolojik bozukluklardan şiddete kadar pek çok konuda Avrupalı gurbetçilere yol gösterecek.

Gurbetçilerin büyümüş çocukları, hayata geldikleri topraklarda bu kez farklı bir hayatın figüranı durumundalar. Bu çocuklardan bazıları, ebeveynlerinin yaşadığı sorunları göz önüne alarak uzmanlıklarını psikiyatri ve psikoloji üzerine yaptı. Bir sohbet ortamında filizlenen fikir, zamanla ‘Ruhiyat’ ismini aldı. Grup üyelerinin amacı ise; Avrupa’da yaşayan Türklere psikolojik konularda danışmanlık sunmak.

Psikiyatrist Dr. Metin Aysel, yurt dışında yaşayan bir gurbetçi için Türkçe konuşan bir doktorun ne demek olduğunu çok iyi bildiklerini söyledi. Aysel, "Ruhiyat.com isimli site üzerinden psikolojik hastalıklar hakkında herkesin anlayabileceği bir dilde bilgi sunuyoruz. Birçok alanda değişik projeler planlıyoruz. Çocuk eğitimi, aile içi iletişim, psikolojik rahatsızlıklar, cinsel taciz ve şiddet gibi pek çok konu başlığında insanımıza ulaşacağız. Bunun için alışılmışın dışında yöntemlerimiz de var. Mesela internet üzerinden yemek tarifi verir gibi çocuklarla nasıl oyun oynanması gerektiğini bile anlatıyoruz." dedi.

BENÖTESİ PSİKOLOJİSİ ÖĞRENİYORLAR

Günümüzde birçok psikolojik hastalığa Budizm, Şintoizm ve Hinduizm'den esinlenen yöntemlerle müdahale edildiğini vurgulayan grup üyeleri, psikoloji bilimine bin 400 senelik tasavvuf geleneğinden katkı sağlanabileceği görüşünü savunuyor. Bu bağlamda İslam dünyasında ilk psikoterapi ekolü olarak ortaya çıkan Benötesi Enstitüsü ile irtibata geçip ekolün temel teorilerini işleme fırsatı buldular.

Avrupalı Türk uzmanlar, Benötesi Enstitüsü Başkanı Psikiyatr Dr. Mustafa Merter ile İsviçre’de bir araya geldi. Alanında uzman 10 psikolog ve psikiyatristin katıldığı toplantıda; benötesi psikolojisi ve tedavi yöntemleri hakkında karşılıklı görüş alışverişi yapıldı.

Benötesi terapistlerinden Şenay Çetin, Avrupa'daki genç psikiyatristlerin büyük bir açığı kapattığını dile getirdi. Çetin, Avrupa'da sadece madde ile çözüm arama anlayışının bulunduğunu belirterek, bir araya geldikleri uzmanlarla benötesi psikolojisinin yöntemlerini konuştuklarını ve genç uzmanların bu yöntemlere büyük ilgi duyduğunu anlattı. Çetin, "Bizim ne yaptığımızı merak etmişler, kendilerine yakın gördükleri için tanışmak istemişler. Bunun yanında terminolojideki bazı söylemlerin Fransızcadaki, Almancadaki, İngilizcedeki karşılığını bulamıyorlar. Mesela İslam tasavvufundaki hal psikolojisinin karşılığını kendi kullandıkları dilde bulamıyorlar. İki kültürlü olmak, hem Türk kültürüne sahip insanları terapi ederken oranın kurallarıyla onlara yaklaşmak zorunda kalıyorlar." diye konuştu.

‘YABANCI TERAPİSTLE SORUNLAR ÇÖZÜLEMİYOR’

Almanya’daki Türk çocuklarının kültürel etkiden arındırılmamış sınav sorularıyla düşük seviyeli olarak kabul edildiğini aktaran Çetin, "Uygulanan testler sonucu Türk çocuklar hep zeka geriliği olan çocukların bulunduğu sınıflara alınırmış. Bunun sebebi araştırıldığında sorulan soruların kültürel bazlı bazı özellikler içerdiği, Türk geleneklerinden gelen çocukların bu soruları algılayamadığını görmüşler. Test sonuçlarını gören aileler de tabii ki panikliyor ve çocuğunu terapiste götürüyor. Yabancı terapist de kendi kültürüne göre bazı tedavi yöntemleri uyguluyor. Ancak bu yöntemlerle başarılı olunamıyor. Çare bulunamadığı için Türkiye’ye geliyorlar." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER