ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 23:31

Gurbetçilerden Soma'ya yardım

Gurbetçilerden Somaya yardım

İsviçre'nin Cenevre şehrinde, Türk ve İsviçreli 13 sanatçının 55 eserinin yer aldığı resim ve heykel sergisinden elde edilecek gelir, Soma'da hayatını kaybeden madencilerin ailelerine bağışlanacak.


Heritage (Miras) isimli Türk el sanatları ve koleksiyonları mağazasında düzenlenen serginin açılışına, Türkiye'nin Cenevre Başkonsolosu Nurdan Bayraktar Golder ve Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Haluk Ilıcak da katıldı.

Ilıcak, serginin açılışında, Soma'daki maden faciası dolayısıyla derin üzüntü içerisinde olduklarını ifade ederek vefat eden madenciler için başsağlığı dileklerini iletti.

Sergiden elde edilecek gelirden yüzde 30'luk pay alan sanatçılar, bunun tamamını Soma'da hayatını kaybeden madencilerin ailelerine bağışlayacak. Sağlanan gelirin yüzde 50'si ise Eğe Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) aracılığı ile Türkiye'de güzel sanatlar bölümünde okuyan çocukların eğitimi için burs olarak gönderilecek.
Sergide iki eseri yer alan Cenevre'de yaşayan ressam Nurcan Giz, "Soma'da yaşanan facia sonrasında ertelenmesi gündeme gelen serginin açılışını ertelemeden belirlenen günde yaptık. Çünkü, burada eserleri sergilenen sanatçıların, elde edeceği yüzde 30'luk payın tamamını Soma'ya bağışlanma kararı almış olması nedeniyle serginin ertelenmeden açılması daha uygun görüldü" dedi.

Eserlerin fiyatlarının 850 lira ile 20 bin lira arasında değiştiği sergi, 31 Mayıs'a kadar sürecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER