ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 15:28

Gurbetçiler artık Türkiye'de tedavi oluyor

Gurbetçiler artık Türkiyede tedavi oluyor


Yurtdışında yaşadıkları ülkelerdeki sağlık hizmetlerinin pahalı olması nedeniyle tedavi olmak için yaz aylarını bekleyen gurbetçiler hem tatil yapıyor hem de tedavi oluyor.

Avusturya’da yaşayan ve Samsun’a tatile geldiğini belirten Hayri Arslantaş, bundan 10 yıl önce Türkiye’ye tatile geldiklerinde hasta olmamak için çok dua ettiklerini çünkü o yıllarda sağlık hizmetlerinin iyi verilmediğini söyledi. Ancak Türkiye’de özellikle sağlık alanında yaşanan değişim ve dönüşümün Avusturya’daki sağlık hizmetlerinin çok çok üstüne çıktığını ifade eden Arslantaş, “Benim burnumdan rahatsızlığım vardı. Konuşmakta ve gece uyurken nefes alıp vermeden sorunlar yaşıyordum. Bizi yaşadığımız ülkede uzman doktor bulmak ona ulaşmak biraz zor. Bulsanız dahi sizinle yakından ilgilenmiyor. Hastaneler konforsun insanlar koridorlarda konulan sedyelerde sabahlıyor. Bende biraz sabrettim ve tatile gelene kadar dişimi sıktım ve Samsun’a geldiğimde ilk iş olarak hastaneye gittim ve burnumdaki et parçasını aldırdım. Doktorların ve sağlık personelinin yaklaşımı beni çok etkiledi hastanelerin temizliği odaların konforu Avrupa’yı sollamış durumda. Bu hizmetleri yapanlardan ve bizi yabancı doktorlara muhtaç etmeyen tüm yetkililere teşekkür ediyorum. ” şeklinde konuştu.

HASTALARIMIZA EN İLERİ CİHAZLARLA TEDAVİ SUNUYORUZ

Gurbetçilerin tedavi olmak için en çok tercih ettiği hastanelerden bir tanesi olan Medical Park Samsun Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Hikmet Çavuş, "Hastanemiz 4 yıldır Samsun ve bölge halkına tüm dahili ve cerrahi uzmanlık dallarında, tüp bebek, onkoloji, kemik iliği nakil ünitesi, diş üniteleri, acil servis ve tüm yoğun bakım hizmetlerinde A grubu sağlık hizmeti sunmaktadır. Yurt dışından gelen vatandaşlarımız yaşadıkları ülkelerde uzman hekimlere ulaşmakta zorluk çekmekte, istedikleri şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Yurt dışından gelen vatandaşlarımız hastanemize başvurduklarında muayene hizmetlerinden ameliyat hizmetlerine, yataklı servis hizmetlerinden ileri görüntüleme, yoğun bakım hizmetlerine dek tüm hizmet süreçlerini aynı bina içinde ve gerek sosyal güvencelerini kullanarak gerekse yurt dışı sigortalarından yararlanarak anlaşma kapsamında sağlık hizmeti alabiliyorlar." dedi.

Erken tanı ve tedavinin önemine değinen Op. Dr. Hikmet Çavuş, hastanelerinde uygulamakta oldukları check – up programlarıyla hastalıklardan korunmak adına çok ciddi çalışmalar yapıldığını da sözlerine ekledi. Özellikle yurt dışından gelen vatandaşların sağlık hizmetlerine kolaylıkla ulaşamadıkları düşünüldüğünde ülkelerine dönmeden önce genel sağlık kontrollerini yaptırmalarının faydalı olacağı hatırlatmasında bulunan Çavuş, erken tanı ile birçok hastalığın tedavi edilebileceğini ve tedavi maliyetlerinin de daha düşük olacağını vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER