ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 19:23

Gurbetçiler artık tedavilerini Afyon’da yaptırıyor

Gurbetçiler artık tedavilerini Afyonda yaptırıyor


Afyonkarahisar termal turizmle birlikte sağlık hizmetlerinin de üssü olmaya başladı. Yeni yapılan 600 yataklı Devlet Hastanesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) 400 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi gibi kamu kurumlarının yanında, özel sektörde de AB standartlarının üzerinde sağlık hizmeti veren klinikler de bulunuyor. Diş hastalıklarının teşhis ve tedavisinde robotlar (cad-cam) kullanarak teşhis ve tedavide kolaylık sağlayan Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği İsviçre, Fransa, Belçika, Almanya gibi ülkelerden hasta kabul etmeye başladı.

Brüksel'de faaliyet gösteren Emirdağlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYAD) Başkan Yardımcısı Necati Şevik, Zafer Havalimanı'nın açılmasının ardından direk Afyonkarahisar’a gelebildiklerini söyledi. Afyonkarahisar’daki sağlık hizmetlerinin Avrupa Birliği'nin çok ilerisinde olduğunu belirten Şevik, "Bir inceleme ve araştırma yaptık. Gerçekten alt yapısı, personeli ve teknolojisi çok iyi olan sağlık kuruluşlarımız var. Bunlardan birisi de Ballıpınar Ağız Diş Polikliniği. Burada konusunda uzmanlar, teknolojinin son ürünlerini kullanarak teşhis ve tedavi yapıyorlar. Hayran kaldık.” dedi.

Şevik, Belçika’dan 30 kişilik bir heyetle geldiklerini belirterek, hem termal tatil yaptıklarını hem de diş problemlerini Avrupa’ya göre üçte bir oranında daha ucuza yaptırabildiklerini anlattı.

"HEM KALİTELİ HEM UYGUN"

43 yıldır Belçika’da yaşayan Veli Kuşçu, diş tedavisi için geldiğini belirterek, burada 3 bin Euro’ya yapılan bir işi, Avrupa’da 12–13 bin Euro’ya yaptıramadıklarını söyledi. Kuşçu, Zafer Havalimanı açılmasının ardından artık rahatlıkla tedavi için buraya geldiklerini dile getirdi.

40 yıldır İsviçre'de yaşayan Nermin Bezgin de İsviçre de böyle bir klinik görmediğini söyledi. Afyonkarahisar’ın sağlık alanında çok ileriye gittiğini belirten Bezgin, hem kaliteli bir hizmet sunulduğunu, hem de fiyatların üçte bir oranında daha ucuz olduğunu anlattı.

Veli Arı da Fransa’da 26 yıldır yaşadığını söyledi. Arı, "Orada diş konusunda çok sıkıntı çekiyoruz. Burası gerçekten hem kalite, hem de fiyat yönüyle mükemmel. Avrupa’da görmediğimiz cihazları burada gördük. Robotlarla diş tedavisi yapılıyor, ölçüsü alınıyor. Hiç el değmeden robotlarda porselen dişler yapılıyor. Bundan sonra tercihimiz Afyonkarahisar olacak.” diye konuştu.

Ballıpınar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği sahibi Dt. Nevzat Ballıpınar ise teknolojinin hızla gelişmesinin hastalara ciddi kolaylıklar sağladığını belirtti. Avrupa'nın çok az kliniğinde olan robot ve lazerle tedavi yöntemini Afyonkarahisar'da iki yıldır uyguladıklarını söyleyen Ballıpınar, robotun dijital ekranı sayesinde önce dişlerden görüntü alındığını daha sonra bu görüntüyü okuyan robotun porselen bloğu oyarak kişinin ağzına göre hatasız bir kaplama ya da dolgu hazırladığını kaydetti.

Diş sağlığında AB standartlarının üzerinde bir kalitede hizmet vermelerine rağmen fiyatların daha ucuz olduğunu belirten Ballıpınar, "Dünyanın en iyi cihazları burada.10 doktor 18 yardımcı hizmetimiz olarak 28 personelle hizmet veriyoruz. Gurbetçiler bir taraftan tatillerini yaparken, biz de sağlık problemlerini çözümüne katkıda bulunuyoruz." diye konuştu.

Zafer Havalimanı'nın açılmasının ardından termal turizmle birlikte sağlık sektöründe de hareketlilik yaşandığını ifade eden Ballıpınar, gelinen noktada yurt dışından hasta kabul etmeye başladıklarını anlattı. Ballıpınar, sadece Belçika’da 120 bin Emirdağlının yaşadığını belirterek, dişle başlayan bu ekonomik ve dostluk ilişkisinin daha sonra termal turizm ve hayvancılık, seracılık gibi yatırımlarla devam edebileceğini kaydetti.

Ballıpınar, "Diş polikliniğimizi dünyanın en gelişmiş diş hekimliği cihazları ile donattık. Lazer yöntemini, robotlarla tedavi otomatik olarak sterilizasyon sağlayan üniteleri hizmete soktuk. Dişlerde meydana gelebilecek kırık yoğunluğunu dahi ölçebiliyoruz." açıklamasını yaptı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER