ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 14:16

Gurbetçiler, Almanya’da okuyup diploma alacak


Almanya’da bulunan gurbetçi Türkler, artık Atatürk Üniversitesi (AÜ) diplomasıyla mezun olacak.

Yurt dışına açılarak uluslar arası bir üniversite eğitimi vermeyi hedefleyen AÜ, Almanya'daki Fachhochschule Für Okonomie ünd Managemet (FOM) Üniversitesi ile protokole imza attı. Bu protokolle FOM’da eğitim gören Türk öğrencilere AÜ diploması verilecek. Uygulama şimdilik 3 fakülteyi kapsıyor. AÜ Rektörü Hikmet Koçak bunun ilerleyen yıllarda daha da artırılabileceğini söyledi.

Yabancı öğrencilere hizmet vermenin yanında yurt dışında bulunan gurbetçi ailelere de ulaşmak istediklerini kaydeden Koçak, bundan dolayı Almanya’da bu hizmeti FOM ile birlikte vereceklerini açıkladı. Koçak, “Çalışma Ekonomisi, İş Hukuku, İşletme Bölümü Uluslararası İşletme ve İşletme Yönetimi anabilim olmak üzere üç bölümde öğrenci olacağız.” dedi. Protokolü Yüksek Öğrenin Kururumu’na sunacaklarını ifade eden Koçak, Almanya ve Avrupa’dan 2013-2014 eğitim döneminde öğrenci alacaklarını kaydetti.

FOM’un yöneticisi Prof. Dr. Burghard Hermeier ise konuşmasına AÜ’ye övgülerde bulunarak başladı. Hermier, “Bu protokolle Almanya’da yaşayan Türk çocuklarına eğitim verecek bir ortam oluşturmak istiyoruz. Onlara Almanya’daki standart eğitim için yüzde olarak büyük bir yer tutmakta. Bu yüzden onlara böyle bir şansı tanımak istiyoruz. Bizim deneyimimize göre özellikle Türkiye kökenli öğrencilere bu eğitim fırsatı sunulduğunda başarılı olduklarını, hırslı olduklarını ve eğitimi çok ciddiye aldıklarını görmekteyiz ve bunu birlikte yapacağımız iş birliği ile gerçekleştirmek istiyoruz. FOM'a kayıt olacak öğrencilere sadece Almanya’daki standart eğitimi değil aynı zamanda AÜ’nün güçlü müfredatıyla eğitim vermek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Rektörlükte gerçekleşen toplantının ardından taraflar protokole imza attı. Koçak, Hermeier'e Erzurum'u tanıtan bir kitap ve kahve fincanı hediye etti. FOM’a ait kravatları Koçak’a takdim eden Hermeier ise “Almanya’ya bir dahaki gelişinizde bu fincanlarda kahve ikram edeceğiz.” şeklinde karşılık verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER