ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 13:57

GÜNTED’den güvenli internet konferansı


Güneydoğu Teknik Elemanlar Derneği (GÜNTED) tarafından Diyarbakır’da güvenli internet ve kullanımı ile ilgili konferans düzenledi. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile Emniyet Müdürü Recep Güven’in de katıldığı konferansta vatandaşlar internetin güvenliği konusunda bilgilendirildi.

    Diyarbakır Özel Nil Koleji’nde yapılan konferansa konuşmacı olarak katılan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Türkiye İnternet Dairesi Başkanı (TİB) Osman Nihat Şen, güvenlik internet konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'de geçen yıl kasım ayında başlatılan 'güvenlik internet' uygulamasının her kesimden tam not aldığını anlatan Şen, güvenli internet uygulaması için 4,5 yıl boyunca çalıştıklarını 15 milyona yakın broşür dağıttıklarını ve binlerce toplantı yaptıklarını belirtti.

    Bu sayede vatandaşların bilinçlendiğini anlatan Şen, “Avrupa merkezli ve devlet kuruluşu olmamasına rağmen alanında etkili olan INSAFE, yeni yayınladığı raporunda, Türkiye'de hayata geçirdiğimiz güvenli internetten övgüyle bahsetti.” dedi. Şen, güvenli internet hizmetini seçen abonelerin uygulamadan memnun kaldıklarını ve şimdiye kadar binlerce teşekkür mektubu aldıklarını dile getirdi. Uygulamanın kamuoyu tarafından tanındıkça abone sayısının arttığını söyleyen Şen, bu hizmetten daha kolay bir şekilde faydalanabilmek için kısa mesajla geçiş uygulamasının da olduğunu hatırlattı.

    Şen, internetin kaçınılmaz bir dünya olduğunu belirterek, internetin insanlara birçok kolaylık sağladığını ama internetten güvenli faydalanmak gerektiğini vurguladı. Şen şunları söyledi: "İnternet kontrol edilmesi gereken bir afacan gibidir. İnternet sayesinde bir tıkla dünya ayağımızın altına geliyor. İnternet bu faydasının yanında çok büyük zararlı içerikleri de barındırıyor. İnternetin zararlarından insanların kesinlikle korunması gerekiyor. Dünyanın gelişmiş ülkeleri internetin bu zararlı içeriklerine karşı çocukları korumak için gerekli tedbirleri almış. Biz de 22 Kasım 2011'den itibaren isteyenlere çocuk paketi ile aileleri internetin zararlarından koruyoruz."

    Konferansa GÜNTED Başkanı Abdulvahap Özbey ile yönetim kurulu üyeleri de katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER