ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 14:49

Güneydoğu'da sulamada sıkıntı yaşanmayacak


Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki barajlarda doluluk oranlarının iyi seviyelerde olduğu, bu yıl sulamada sıkıntı yaşanmayacağı bildirildi.

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen 2013 Yılı Yatırım Performansı Bilgilendirme Toplantısında konuşan DSİ 10. Bölge Müdürü Okan Bal, Karakaya Barajı'nda doluluk oranının yüzde 85, Kralkızı Barajı'nda yüzde 33, Dicle Barajı'nda yüzde 77, Batman Barajı'nda yüzde 40, Göksu Barajı'nda yüzde 42, Devegeçidi Barajı'nda yüzde 48, Derik Dumluca Barajı'nda ise yüzde 17 olduğunu söyledi.
Bölgedeki barajlarda büyük oranlarda bir sıkıntı görülmediğini kaydeden Bal, bölgede yağışlı dönemin ocak, şubat ve mart ayı olduğunu, henüz yağışlı dönemin başlamadığını bildirdi.
İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerdeki barajlarda yüzde 34 civarında olan doluluk oranının bu mevsimde en az yüzde 40-50 olması gerektiğine dikkati çeken Bal, doluluk oranlarına bakarak bölgedeki barajların olumsuz bir sinyal vermediğini düşündüklerini kaydetti.
Bölgede geçen yıl barajlardaki doluluk oranının aynı seviyelerde olduğunu ifade eden Bal, "Barajlardaki doluluk oranı iyi. Yağışlı sezonun başlamadığını düşündüğümüzde önemli bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Derik Dumluca Barajındaki doluluk oranı düşük görünebilir ancak her yıl bu dönemdeki doluluk oranı böyle. Karların erimesiyle bu rakam yüzde 70-80'lere çıkıyor. Sulamada bir sıkıntı yaşanmıyor. Geçen yıl sulamada sıkıntı yaşamadık bu yıl da sıkıntı olacağını düşünmüyoruz" dedi.
Bir gazetecinin Şırnak'ta bulunan barajlara ilişkin sorusu üzerine DSİ 10. Bölge Müdürü Bal, medyada güvenlik barajı olarak bilinen barajların su şişirme bendleri olduğunu, söz konusu 7 barajın Şırnak ve Silopi ilçesinde yer aldığını belirtti.
Bunlardan Şırnak ve Silopi Barajının tamamlandığını diğer 5'inde çalışmaların sürdüğünü bildiren Bal, Uludere Barajının geçen yıl en iyi çalışma yaptıkları projelerden biri olduğunu anlattı.
Silopi Barajının güvenlik amaçlı olarak bilinmesine rağmen barajdan ilçenin içme suyu ihtiyacının karşılandığını dile getiren Bal, "Bu barajlar sadece güvenlik maksatlı yapılan barajlar değil. Hepsinin altında HES'ler de olacak. Barajlar bittikçe HES'ler özel firmalar tarafından yapılacak. Her bir barajın maliyeti 30 ile 50 milyon lira arasında. Bu barajlar medyaya yansıdığı gibi güvenlik barajı değil. Belki başta o manada yapılmış ama fonksiyon ve işlevleri artırılmış, hidroelektrik enerji potansiyeline sahip barajlardır" diye konuştu.
Barajların yapımında bazı sosyal sıkıntılar yaşandığını aktaran Bal, yöredeki bazı vatandaşların baraj yapımında çalışmak için müteahhitleri sıkıştırdığını belirterek, "Vatandaşların talepleri karşılanmayınca çalışmalara engel oluyorlar. Silvan Barajında yaşadığımız sosyal kaynaklı sıkıntı da budur" ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER