ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 13:41

Güneydoğu'da kış


Güneydoğu'da etkili olan yoğun kar nedeniyle Cizre-Nusaybin karayolunda 3 gündür mahsur kaldıklarını belirten vatandaşlar gıda ve su talebinde bulunuyor.
Bölgede hafta başından bu yana etkisini sürdüren kar hayatı olumsuz etkiliyor.
Etkisini sürdüren kar nedeniyle Şırnak'ın Cizre ilçesi ile Mardin'in Nusaybin ilçesi arasındaki karayolunda mahsur kalan vatandaşlar, yetkililerden yardım beklediklerini ifade ediyor.
Cizre çıkışında önlem alan polis ekipleri, kar lastikleri ve zinciri olmayan araçların geçişine izin vermiyor.
Özellikle Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan tırların uzun kuyruk oluşturduğu görülüyor.

- "Yetkililerden çok acil yardım bekliyoruz"

Yolda mahsur kalan vatandaşlardan Yusri Atlı, AA muhabirine, Cizre Nusaybin karayolunda 3 gündür yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kaldığını belirterek, Silopi'den yola çıktıklarını ancak 3 gündür 10 metre bile ilerleyemediklerini söyledi.
Binlerce aracın yolda mahsur kaldığını ifade eden Atlı, bazı araçların kaza yaptığını belirtti.
Atlı, şöyle dedi:

"Araçlarda çok sayıda kadın ve çocuk var. Herkes perişan halde. Araçların yakıtları bitmek üzere. En çok yemek ve su sıkıntısı yaşanıyor. Bebeğini 3 gün önce doğumda kaybeden çok hasta bir kadın araçta bebeğinin cenazesi ile Irak'a gitmeyi bekliyor. Kadın ve çocuklar ciddi şekilde tuvalet sıkıntısı yaşıyor. Karda düşüp yaralananlar var. 3 gündür hiçbir yardım alamadık. Yol açılıncaya kadar mahsur kalanların yemek ve su ihtiyacının giderilmesi için yetkililerden çok acil yardım bekliyoruz."

- "Aç ve susuz kaldık"

Mahsur kalan tır şoförü Mehmet Çay, Irak'tan Türkiye'ye geldiğini ancak 3 gündür Cizre Nusaybin karayolunda mahsur kaldığını söyledi.
Cizre Nusaybin arasındaki 50 kilometrelik yolun 3 gündür açılamadığını ifade eden Çay, yolun açılması konusunda 3 gündür bir çalışma yapılmadığını savundu.

"50 kilometrelik yol 3 gündür açılamadı. Aç ve susuz kaldık" diyen Çay, önlerindeki otomobilde bebeğini kaybeden bir kadının 3 gündür cenaze ile beklediğini anlattı.
Araçların zaman zaman kaydığını ifade eden Çay, en büyük mağduriyetin yiyecek ve su sıkıntısı olduğunu vurguladı.
Çay, şöyle konuştu:

"Binlerce araç tampon tampona bekliyoruz. Nusaybin ilçesine 60 kilometre mesafedeyiz. Yolun açılması konusunda 3 gündür hiçbir karayolu ekibini göremedik. Herkes birbirinin camına vurup ekmek ve su talebinde bulunuyor. Çok mağduruz. Açız. Çocuklar aç. Burada sadece yöre insanı ve bulunduğumuz noktadaki jandarma bize destek sundu. Üzümlü Jandarma Karakolu bize yemekhanesini açtı."
Kar yağışının kısmen sürdüğünü anlatan Çay, don olmamasının büyük şans olduğunu belirtti.
Otomobille yolda kalanların yakıt sıkıntısı nedeniyle ısınamadığını anlatan Çay, "Soğukta kalan vatandaşlar mahsur kalan tır ve kamyonlara sığınıyor. Ben de tırımda vatandaşları misafir ettim. Yetkililerden acil olarak su ve gıda talep ediyoruz. Çevredeki market veya bakkallardan gerekirse paramızla da satın alabiliriz. Ancak onlara da ulaşamıyoruz" dedi.

- "Kadın ve çocuklar tuvalet sıkıntısı çekiyor"

Vatandaşlardan Osman Delubaş ise dün Şırnak'ın Silopi ilçesinden yola çıktıklarını ancak Cizre Nusaybin arasındaki İpekyolu'nda kar yağışı nedeniyle mahsur kaldıklarını söyledi.
Dünden bu yana beklediklerini dile getiren Delubaş, yolda tüm şeritlerin araçlarla dolu olduğunu, kadın ve çocuklar başta olmak üzere tüm vatandaşların perişan olduğunu belirtti.
Delubaş, yetkililerin yeterli duyarlılığı göstermediğini kaydederek, "Uluslararası İpekyolu nasıl kapanır? Bunu anlayamıyoruz. Yol açma çalışması yapan hiçbir ekip görmedik. Karayolları ekipleri nerede? İnsanlar aç susuz. Kadın ve çocuklar tuvalet sıkıntısı çekiyor. Bu çağda insanlar neler çekiyor. Kar yağışı durdu ancak hiçbir çalışma yok. Yaklaşık 50 kilometrelik yolda konvoy oluşmuş durumda. 2 ilçe arasında sıkıştık. Yol açılıncaya kadar insanların yemek ve su ihtiyacının giderilmesi lazım" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER