ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 16:38

Güneydoğu’da bebeklere modern sağlık tesisi


Güneydoğu’nun tamamına hizmet veren Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne son teknolojiyle donatılmış Türkiye’nin en büyük yoğun bakım ve yeni doğan ünitesi kuruldu. Toplam 42 ventiletörlü yatağın bulunduğu üniteye hijyenik klimalar, bakteri emici paneller takıldı. Çocuğu yoğun bakımda bulunan anneler için ise her türlü imkânın bulunduğu odalar hazırlandı. Hastane başhekimi Atilla Yazıcıoğlu, uzman doktorlarla bölgeye hizmet veren tek çocuk hastanesi olduklarını belirtti. Kamu Hastaneleri Birliği Diyarbakır Genel Sekreteri Muhammed Güzel Kurtoğlu ise yapılan yatırımlar sayesinde bebek ölümlerinde ciddi bir düşüş yaşanacağını söyledi.

Türkiye’nin en büyük çocuk hastanelerinden biri olan Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi, kısa süren tadilatın ardından yeni ünitelere kavuştu. Hastaneye bölge illerinden Diyarbakır’a sevk edilen hasta bebek ve çocuklara daha iyi hizmet verilmesi amacıyla son teknolojiyle donatılmış çocuk yoğun bakım, yeni doğan bakım, ameliyathane, birinci düzey yoğun bakım ve kronik hastalar servisi kuruldu.

Başhekim Atilla Yazıcıoğlu, yaptığı açıklamada, hastanelerinin 42 yoğun bakım yatağı bulunan Türkiye’nin tek hastanesi konumuna geldiğini söyledi. Adana’da 25 yataklı yoğun bakım ünitesi olduğunu anlatan Yazıcıoğlu, "Şimdi en büyük ünite Diyarbakır’a kurulmuş oldu. 42 yatak ve hepsi ventiletör panelleri aktif. Bunların yanında 50 kuvözle 7 tane hijyenik klima santralıyla yoğun bakımlar her zaman steril." diye konuştu

KURTOĞLU: 10 MİLYON KİŞİYE SAĞLIK HİZMETİ VERİYORUZ

Kamu Hastaneleri Birliği Diyarbakır Genel Sekreteri Muhammed Güzel Kurtoğlu ise sadece Diyarbakır’a değil bütün bölgeye hizmet verdiklerini söyledi. Diyarbakır’da 10 milyon kişiye sağlık hizmeti sunduklarını dile getiren Kurtoğlu, "Planlamalarımızı da buna göre yapıyoruz. Komşu illerin de merkezi olabilecek şekilde sağlık yatırımlarını gerçekleştiriyoruz. Diyarbakır ve bölgedeki hastanelerde yaş oranlarına bakıldığı zaman ağırlıklı olarak çocuk hastalarımız var. Ortalama nüfusun yüzde 40’ına yakını çocuk. Bundan dolayı çocuk hastalarımızda daha fazla ve önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

Diyarbakır’da önümüzdeki yıllar için Yenişehir kampüsünde 400, Kayapınar’daki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 400 yataklı hizmet tesisinin planlandığını anlatan Kurtoğlu, bunların yanında Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin güçlendirildiğini kaydetti. Çocuk hastanesinin yanı sıra diğer hastanelerde ara yoğun bakımların sayısını artırdıklarını anlatan Kurtoğlu, bu şekilde gerçekten yoğun bakıma yatırılması gereken çocuklar için zemin oluşturmaya çalıştıklarını kaydetti. Bebek ölümlerinin temel sebeplerinden birinin de yetersiz tıbbi müdahale olduğunu anlatan Kurtoğlu, yatırımlar sayesinde bebek ölümlerinin önüne de geçmiş olunacağını kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER