ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Şubat 2017 Pazartesi 14:40

Güney Sudan'ın bazı bölgelerinde kıtlık ilan edildi

Güney Sudanın bazı bölgelerinde kıtlık ilan edildi

Ülkede yaklaşık 5 milyon kişi acil gıda yardımına ihtiyaç duyuyor


Güney Sudan'da halkın kıtlıkla mücadele ettiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı (WFP), Gıda ve Tarım Örgütü (FOA) ile Güney Sudan hükümetinin yaptığı ortak yazılı açıklamada, ülkenin Unity eyaletine bağlı iki bölgesinde yaşayanların açlıkla boğuştuğu belirtildi.

Yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı söz konusu bölgelerde kıtlık ilan edildiği ve kıtlığın yayılma tehlikesinin bulunduğu kaydedilen açıklamada, Güney Sudan nüfusunun yüzde 40'ını oluşturan 4,9 milyon kişinin ise acil gıda yardımına ihtiyaç duyduğu vurgulandı.

FOA Güney Sudan Başkanı Serge Tissot, konuyla ilgili değerlendirmesinde, ülkedeki iç savaşın tarımı bitirdiğini ve buradaki insanlarının çoğunun çiftçi olduğunu ifade ederek, "Korktuğumuz başımıza geldi. Çok sayıda aile hayatta kalmak için sahip olduğu her şeyi tüketti." dedi.

- "Yardım ulaşmazsa çocuklar ölecek"

UNICEF Güney Sudan Başkanı Jeremy Hopkins de 250 binden fazla çocuğun yetersiz beslendiğine işaret ederek, "Eğer bu çocuklara acil yardım ulaştıramazsak çoğu ölecek." diye konuştu.

Gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan Güney Sudanlılar komşu ülkelere sığınmaya da devam ediyor. BM rakamlarına göre, Güney Sudan'dan komşu ülkelere giden mülteci sayısı 1,5 milyonu aştı.

Uganda 698 bin, Etiyopya 342 bin, Sudan 305 bin, Kenya 89 bin, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ise 68 bin Güney Sudanlı mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Güney Sudan'da Aralık 2013-Ağustos 2015 döneminde yaşanan iç savaşta yaklaşık 50 bin kişi yaşamını yitirirken, milyonlarca kişi de evini terk etmek zorunda kalmıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER