ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 15:34

Güney Sudan'daki olaylar


Güney Sudan'da eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar yanlısı kuvvetlerin, Bentiu şehrinin denetimini ele geçirdiği bildirildi.
Güney Sudan Ordu Sözcüsü Philip Oqoir yaptığı açıklamada, hükümetin, zengin petrol rezervlerine sahip Bentiu şehrinde kontrolü kaybettiğini söyledi, ancak ordunun kenti ''isyancılardan geri almak için hazırlandığını da'' belirtti.
Bentiu şehri, Congley eyaletine bağlı Bor şehrinden sonra muhalifler tarafından ele geçirilen ikinci büyük şehir olma özelliğini taşıyor.
Öte yandan Güney Sudan'ın Hartum Büyükelçisi Meyan Dut, Güney Sudan'da yaşananların petrol akışını etkilediğine yönelik haberleri yalanladı. Petrol şirketlerine yakın kaynaklar ise bölgede silahlı çatışmaların devam etmesi halinde Birlik eyaletindeki petrol tesislerinin faaliyetlerini durduracağını belirtiyor. Güney Sudan'daki petrol şirketlerinin, bölgede çalışan işçilerini Sudan'ın başkenti Hartum'a göndermeye başladığı ileri sürülüyor.
Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da Cumhuriyet Muhafızları arasında pazar günü çatışmalar başlamıştı. Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, eski yardımcısı Machar'ın darbe girişiminde bulunduğunu ancak bu girişimin başarısızlıkla sonuçlandığını söylemişti. Salı ve çarşamba günlerinde ise olaylar başkent Cuba'dan diğer illere sıçramış ve Cumhurbaşkanı muhalifler ile diyaloğa hazır olduğunu açıklamıştı. Çatışamalarda ölenlerin sayısının 500'ün üzerinde olduğu açıklanmıştı. Bağımsız kaynaklar ölü sayının çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER