ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2013 Cuma 16:13

Güney Sudan'daki olaylar


Güney Sudan'daki çıkan olaylar nedeniyle Almanya'nın vatandaşlarını ülkeden tahliye etmeye başladığı bildirildi.
Federal Basın Merkezi'ndeki basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, "Güney Sudan'daki durum hala kötü. Başkent Cuba'da silahlı çatışmalar sürüyor ve bu çatışmaların tüm ülkeye yayılabilir" dedi. Schaefer, Alman Dışişleri Bakanlığında oluşturulan kriz masasının Alman vatandaşları ülkeden tahliye edilmesi kararını aldığını bildirdi.
Federal Almanya Silahlı Kuvvetleri'nin ait uçakla ilk tahliyenin bugün gerçekleştiğini vurgulayan Schaefer, "Bugün sabah saatlerinde çoğu Alman vatandaşı olan 55 kişilik bir grup Uganda'ya tahliye edildi" ifadesini kullandı.
Schaefer, Almanya'nın Uganda Büyükelçiliğinin vatandaşlarıyla ilgilendiğini ve bunların mümkün olduğunca çabuk eve gitmelerini sağlamaya çalışacaklarını kaydetti.
İkinci bir tahliyenin de gün içinde yapılmasının öngörüldüğünü ifade eden Schaefer, uçağın 50 kişilik olduğunu, Alman ve yabancı ülke vatandaşlarının Cuba'daki tehlikeli durumdan dolayı kısa sürede tahliye edilmesini ümit ettiğini belirtti.
Almanya'nın Uganda Büyükelçisi'nin ülkede kalıp ve durumu izlemeye devam edeceğini belirten Schaefer, "Birleşmiş Milletler Barış Gücü Operasyonu (UNMİS) kapsamında ülkede görev alan 12 Alman askeri ülkede kalmaya devam edecek" diye konuştu.
Schaefer, ancak Avrupa Birliği barış misyonu kapsamında Uganda'da bulunan 3 Alman'ın ülkeyi terk edeceğini kaydederek, 24 Alman vatandaşının da Güney Sudan'ı kendi imkanlarıyla terk ettiğini sözlerine ekledi.
Güney Sudan'da hafta sonundan bu yana devam eden olaylarda 500'den fazla kişinin öldüğü, yaklaşık 800 kişinin de yaralandığını bildirilmişti. Dün Güney Sudan'da etnik çatışmalardan kaçan sivillerin sığındığı Jonglei'deki Birleşmiş Milletler (BM) yerleşkesine düzenlenen saldırıda 3 barış gücü askeri hayatını kaybetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER