ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 20:44

Güney Sudan'da olaylar


Hükümet güçleri ile eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar'ın liderliğindeki muhalif gruplar arasında 14 Aralık'tan bu yana çatışmaların sürdüğü Güney Sudan'da sosyal ve ekonomik hayat durma noktasına geldi.
AA muhabirinin Cuba sokaklarında görüşlerini aldığı Güney Sudanlılar, ülkede bir an önce ateşkesin hakim olmasını, istikrarın sağlanmasını arzuladıklarını ifade ediyor. Çatışmalardan dolayı ticaretin durma noktasına geldiği Cuba'da, halk sadece günlük ihtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkıyor. Akşam saat 18:00'den sabah 06:00'ya kadar uygulanan sokağa çıkma yasağına uyduğu gözlenen Güney Sudanlılar, medya ve yetkililerin açıklamalarını iç savaş endişesiyle izliyor.
Elektrik mühendisi Roben Jonh William, Güney Sudan'ın 1983 ile 2005 yılları arasında iç savaş yaşadığını hatırlatarak, "Yeni bir iç savaş istemiyoruz. Bir an önce ateşkes sağlanmalı ve taraflar Güney Sudan halkının yararını düşünmeli" dedi.
Gazeteci Antony Joseph ise "Güney Sudan halkının barışı sağlayabileceğine inandığını" vurgulayarak, "Addis Ababa görüşmelerinden umutlu olduğunu" ifade etti. Joseph, tarafların Addis Ababa'daki görüşmeleri erteleme kararı halkın iç savaş endişelerini arttırsa da uluslararası toplumun Güney Sudan'da bir iç savaşa müsaade etmeyeceğiyle ilgili görüşlerinin halkın endişelerini bir nebze olsun dindirdiğini söyledi.
Çatışmalar ile ekonominin durma noktasına geldiği, artan elektrik kesintilerinin hayatı daha da zorlaştırdığı ülkede birçok iş yeri kepenklerini kapattı. Siyasi istikrarsızlık ve çatışmalar nedeniyle buhranlı günler geçiren ülkede dünyanın birçok ülkesi buradaki vatandaşlarını tahliye etti, büyükelçiliklerindeki personel sayılarını azalttı.
Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, 16 Aralık'ta yaptığı açıklamada, ülkede başarısız darbe girişimi olduğunu belirtmiş ve temmuzda görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın darbe teşebbüsünün arkasında olduğunu öne sürmüştü. Bu gelişmenin ardından çok sayıda siyasi ve üst düzey askeri yetkili gözaltına alınmış, çıkan şiddet olayları nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmişti.
Doğu Afrika ülkelerinin oluşturduğu Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) yürüttüğü diplomasi çalışmalarının ardından 31 Aralık'ta taraflar arasında ateşkes sağlandığını bildirmiş ancak bölgeden çatışma haberleri gelmeye devam etmişti. Dünyanın en genç ülkesi Güney Sudan'ın en büyük etnik gruplarını oluşturan Cumhurbaşkanı Salva Kiir'in bağlı olduğu Dinka ile görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın Nuer kabileleri arasında yoğunlaşan çatışmalarda BM rakamlarına göre binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.
BM, ülke genelinde evlerini terk etmek zorunda kalan sivil sayısının 180 bine, ülkedeki BM kamplarına sığınanların sayısının da 75 bine yükseldiği bildirmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER