ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2013 Pazartesi 15:56

Güney Sudan'da darbe girişimi


Sudan'da Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Güney Sudanlı mevkidaşı Salva Kiir Mayardit'i telefonla arayıp Cuba'daki "darbe girişimi" hakkında bilgi aldı.
Sudan Resmi Haber Ajansı'nda (SUNA) yer alan hebere göre, Beşir, dün gece başlayan ve sabaha kadar süren çatışmalar üzerine Mayardit'i arayarak ülkede güvenlik ve istikrarın tesis edilmesinin önemli olduğunu, bunun iki ülke halkının da yararına olacağını dile getirdi.
Mayardit ise durumu kontrol altına aldıklarını vurgulayarak Cuba'daki olaylara gösterdiği ilgiden dolayı Beşir'e teşekkür etti.
Öte yandan, Cuba'daki Amerikan Büyükelçiliği ile BM Özel Temsilciliği, ülkede yaşanan olayların taraflarını itidalli olmaya çağırdı.
BM Güney Sudan Özel Temsilcisi Hilde Johnson internet sitesinde yayınladığı açıklamada, BM Özel Temsilciliği'nin yaşanan olaylardan büyük bir endişe duyduğunu belirterek, tarafları eylemlerine son vermeye çağırdı.
Amerika Büyükelçiliği tarafındna yapılan açıklamada ise çatışan tarafların şiddete son vermesi ve anlaşmazlığa barışçıl çözüm bulması çağrısı yaptı. Açıklamada, büyükelçillik yetkililerinin çatışmaların yaşandığı süre boyunca diplomatlarla sürekli iletişim halinde olduğu ve gelişmeler hakkında bilgi aldığı ifade edildi.
Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, darbe girişiminin eski yardımcısı Riek Machar ve bir grup asker tarafından yapıldığını dile getirerek, "Darbe girişimi engellendi, durum tamamıyla kontrolümüz altında'' demişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER