ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 10:27

Güney Kutbu'nda Rus araştırma gemisi buza sıkıştı


Antarktika'da buzlar arasında mahsur kalan Rus araştırma gemisinin yardımına Çin'e ait bir buz kırıcı koştu.

Avustralya Deniz Güvenliği Sözcüsü Andrea Hayward-Maher, "Buz Ejderhası" adlı buz kırıcının salı gününden bu yana kurtarılmayı bekleyen "MV Akademik Shokalskiy" gemisinin çevresini saran kalın buz tabakasını kırarak gemi için yol açmaya çalışacağını açıkladı.

Buz Ejderhası'nın, Rus araştırma gemisinin 20 kilometre kadar yakınına ulaştığını belirten Hayward-Maher, bölgede etkili olan kötü hava koşulları ve hızı saatte 70 kilometreye varan rüzgarlar nedeniyle kurtarma operasyonun büyük güçlükle yürütüldüğünü kaydetti.

Fransız "L'Astrolabe" ve Avustralya'nın "Aurora Australis" gemilerinin de bugün bölgeye ulaşması bekleniyor.

Bölgede etkili olan şiddetli kar fırtınası, denizde yüzen buzları Rus araştırma gemisine doğru itmiş, buzlar arasında sıkışan gemi, hareket edemez hale gelmişti.

Yeni Zelanda'dan 28 Kasım'da yola çıkan gemide 74 bilim adamı ve mürettebat bulunuyor. Gemi, ünlü Avustralyalı kaşif Douglas Mawson'un 100 yıl önce Antarktika'ya gittiği rotayı izliyor.

Araştırma ekibinin lideri Chris Turney, uydu telefonuyla yaptığı açıklamada, "Sabırsızlıkla kurtarılmayı beklediklerini, morallerinin iyi olduğunu" söyledi.

Turney, buz kıskacından kurtulur kurtulmaz beyaz kıtaya doğru yolculuklarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER