ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 14:20

"Güneşin altında efor sarf etmeyin!"

"Güneşin altında efor sarf etmeyin!"


 Havaların ısınmasıyla birlikte kronik hastalıkları olanların şikayetleri artmaya başladı. Uzmanlar, özellikle kalp hastalarını güneşin altında efor sarf etmemeleri konusunda uyardı.

Hisar Intercontinental Hospital Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Tuba Bilsel, sıcak havalarda vücut ısısının 36,5 dereceden daha fazla olduğunu söyledi. Bilsel, “Sıcak havalarda derideki damarlar genişler, kalbin deriye gönderdiği kan miktarı artar ve vücut deri yoluyla ısı kaybederek olması gereken ısı düzeyini sabit tutmak için çalışır. Bu süreçte kalp, deriye giden kan miktarını artırmak için daha kuvvetli ve hızlı kasılmak zorunda kalır. Kalp bu görevi yerine getirmek için daha fazla kanlanmaya ihtiyaç duyar. Bunların üzerine birde kişi sıcak bir ortamda efor sarf ediyorsa kalbin iş yükü iyice artar. Bu durum özellikle kalp damar hastalığı ve/veya kalp yetmezliği olan hastalarda soruna neden olur.”diye konuştu.

“Sıcak havalarda ölümlerin arttığı bilinir ve ne yazık ki bu ölümlerin büyük bir bölümü kalp hastalarında görülür.” diyen Bilsel, kalp hastalarına sıcaklıkla ilgili önerilerini şöyle sıraladı: “Sıcak havalarda güneşin altında bulunmayın. Gölge veya kapalı ortamları tercih edin. Kısa sürelerle de olsa serin ortamlarda bulunmaya çalışın. Özellikle güneşin altında efor sarf etmekten kaçının. Sıkı kıyafet yerine hafif, açık renkli kıyafetler giyin. Kalp hastalığı, yüksek tansiyon nedeniyle düzenli ilaç kullanmak zorundaysanız hekiminizle birlikte ilaç dozlarınızı tekrar gözden geçirin. Bol sıvı tüketin. Çünkü kalp damar hastalığı olanlarda; sıcaklarda terlemeyle kaybedilen sıvı bol su içilerek yerine konmazsa kan akışkanlığında azalmaya ve damarlar içinde pıhtı oluşmasına; sonuçta ölümle sonuçlanabilen kalp krizlerine neden olabilir. Bu yüzden özellikle bu grup hastaların sıcaklarda susamadan bol su içmeleri şarttır. Ancak beraberinde kalp yetmezliği de olan hastaların günlük alınması gereken sıvı konusunda doktorlarıyla görüşmeleri gerekir.”
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER