ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:48

Güneş enerjisiyle kaloriferleri ısıtıyor


Mersin'in Mut ilçesinde bir esnaf, kalorifer sistemini güneş enerjisiyle çalıştırarak evini ısıtıyor.

Mut’ta 20 yıldır klima ve beyaz eşya servisçiliği yapan Sedat Taşar, çevreye hiçbir zararı olmayan alternatif ısıtma sistemi geliştirdiğini söyledi.
Türkiye’de ilk defa geliştirdiğini iddia ettiği sistemin çok büyük tasarruf sağladığını aktaran Taşar, “Yaptığım bu sistemi önce evime kurdum. Çok memnun kaldım. Daha sonra 5 müşterimin evinde aynı sistemi yaptım. Önümüzdeki kış için şimdiden sipariş almaya başladım.” diye konuştu

Taşar, hem ekonomik hem de çevreci olan sistemi şu şekilde anlattı: “Mut Türkiye’de güneşi en çok alan bölgelerden biri. Bundan dolayı, güneş enerjisi sistemine ısı pompası koordinasyonu sağlayarak, kalorifer peteklerine sıcak su devir daimi yaptırıyoruz. Bu sayede peteklerde ısınma oluşuyor. Oluşan yaklaşık 60 derecelik sıcak su peteklerde dolaşarak ısıtma sağlanmış oluyor. Bunun yanında güneş enerjisinden su kullanımı da devam etmiş oluyor. Klimanın güneş enerjisi sistemine bağlı çalışmasıyla kalorifer sistemi devreye girmiş oluyor. Klima aracılığıyla güneş enerjisinden ısınma sağlayan sistem ise elektrik ile çalışıyor. Güneşli havalarda maliyet sıfıra iniyor. Sistem eksi 10 dereceye kadar dayanıklı ve sağlıklı bir şekilde çalışıyor.”

Maliyetin çok fazla olmadığını ifade eden mucit Taşar, “Sistem yaklaşık 5 -6 bin TL arasında kuruluyor. 3 -4 yılda maliyetini çıkarıyor. Bugüne kadar beş eve bu sistem kuruldu. Doğaya hiçbir zararı yok. Sistem tek bir kumanda ile çalışıyor. Aylık elektrik tüketimi, kömür ve doğalgaza göre çok daha düşük miktarda bulunuyor. Zaten havanın güneşli olması durumunda elektrik tüketimi minimuma inmiş oluyor. Sistemde 24 saat kesintisiz sıcak su temin ediliyor. Sistem için 25 bin BTU’luk bir klima yeterli.” ifadesini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER