ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 15:02

Gündoğdu: Teröre meyilli bataklığın kurutulması için yapmamız gerekenler var

Gündoğdu: Teröre meyilli bataklığın kurutulması için yapmamız gerekenler var


Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, çözüm süreci kapsamında, teröre meyilli bataklığın kurutulması için yapmaları gereken çok şeyler olduğunu söyledi. Gündoğdu, “Tırnak içinde söylüyorum, teröristle mücadele devletin işidir. Terörist olduğu sürece de mücadele sonuna kadar yapılmalıdır, ama teröre meyilli bataklığın kurutulması için de her birimizin yapması gerekenler mutlaka var.” dedi.

Memur-Sen, bünyesinde oluşturduğu komisyonla 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle 'Çalışan Engellilerin Sorunları Sempozyumu’ düzenliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’ndaki sempozyuma Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu ve bazı siyasiler de katıldı. Burada konuşma yapan Gündoğdu, insanların engelli olmasının nedenlerini saydı ve bunlardan bir tanesinin de terör olduğunu belirtti. Mal emniyetini, can emniyetini, dil emniyetini, din emniyetini, akıl emniyetini, nesil emniyetini, birçok şeyi tehdit eden, suçlu suçsuz gibi hiçbir ayrım gözetmeksizin, çocuk yaşlı gözetmeksizin bir de terör belasının olduğunu ifade eden Gündoğdu, bütün bunların engelliliğe yol açan faktörler olduğunu anlattı.

"TERÖRİST OLDUĞU SÜRECE MÜCADELE SONUNA KADAR DEVAM ETMELİDİR"

Devletin, milletin ve sivil toplum örgütlerinin ele ele vererek alacağı önlemler olduğunu kaydeden Gündoğdu, şu anda devam eden çözüm sürecine vurgu yaptı. Memur-Sen’in de Akil İnsanlar içerisinde olduğunu hatırlatan Gündoğdu, “Tırnak içinde söylüyorum, teröristle mücadele devletin işidir. Terörist olduğu sürece de mücadele sonuna kadar yapılmalıdır, ama teröre meyilli bataklığın kurutulması için de her birimizin yapması gerekenler mutlaka var.” diye konuştu.

"İNSANLAR SEÇMEDİĞİ IRKINDAN DOLAYI BİRBİRİNDEN ÜSTÜN OLAMAZ"

İnsanların seçmediği ırkından dolayı birbirinden üstün olmasının doğru olmayacağını bildiren Gündoğdu, insanların eşit olduğunu dile getirdi. Sebeplerin hepsine bakıldığında hepsinde insanın söz konusu olduğunu aktaran Gündoğdu, Türkiye’de 8 buçuk milyon engelli olduğunu, bunun önündeki sebeplerin ne olduğunu bilemediğini, fakat engelli yaşamını kolaylaştırmanın herkesin görevi olduğuna değindi. Esasen üzülmesi gereken engelliler değil, basiret engelliler olduğunu vurgulayan Gündoğdu, 'kaostan beslenenler, illegal yapılara yakınlık gösterenler ve milletin özgürlüğünü kısıtlayanlar' kavramlarını önemsediğini söyledi.

"ENGELLİLERİN YÖNETİCİ OLABİLMESİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI"

Çalışan engellilerin durumu ile ilgili Başbakanlık’a sundukları raporda, engellilerin yönetici olması için önünün açılması, birikimi ile ilgili liyakatın aranması gibi tavsiyelerde bulunan Gündoğdu, engellilerin idarede bulunması konusunda engeller olduğunu, bu engellerin de ortadan kalkması gerektiğinin altını çizdi.

Engelli yeteneklere sahip çıkılmaya başlandığına da değinen Gündoğdu, sözlerine şöyle devam etti: "Yeterli mi bilmiyorum. Bunu güçlü bir şekilde dile getirmemiz, savunmamız gerekiyor. Bu yeteneklerin Türkiye’de ve dünyada bizi temsil etmesinin önündeki engellerin açılması lazım. Altyapı çalışmalarının engellilere göre yapılması gerekiyor. 8 buçuk milyon engelli var, ama hepimiz birer potansiyel engelliyiz. Allah hepimizin sonunu hayır etsin. Bu dünyada yaşadığımız engeller, ahrette engelsiz bir hayatı bize inşallah kazandırsın.”

ÖNERİLER KİTAPLAŞTIRILACAK VE DEVLETİN ZİRVESİNE SUNULACAK

Bunun bir başlangıç olduğunu, iyi ve güzel bir başlangıç olduğunu kaydeden Gündoğdu, burada çıkacak tespit ve çözüm önerilerinin kitaplaştırılacağını, Meclis, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve siyasi parti genel başkanlarına sunacaklarını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER