ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 22:34

Gündoğdu: Ekmeğin ve özgürlüklerin mücadelesini birlikte götüreceğiz


Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Evet ekmeğimizi, büyütmek için de mücadeleye varız. Ama demokrasi yeşertmek için de demokrasi ağacının kökü, ateş almış yanıyorsa asla dallarında meyve arayışında olmayacağız. Ekmeğin ve özgürlüklerin mücadelesini birlikte götüreceğiz." dedi.

Ankara Rixos Otel’de basın mensuplarına iftar yemeği veren Gündoğdu, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. İnsani konularda sendika yasasının engel olamadığı gönül yasalarının kendilerine yüklediği sorumluluklar olduğunu kaydeden Gündoğdu, son dönemde 2-3 projenin yürürlüğe girdiğini, bunlardan birinin Memur-Sen’in yürüttüğü kılık kıyafet yönetmeliğini tanımama ve imza kampanyası olduğunu belirtti. Bu projenin her şeyi ile Memur-Sen’in projesi olduğunu ifade eden Gündoğdu, darısını hükümetten istedi.

Yine bir diğer projenin de 'Çözüm Süreci' olduğunu anlatan Gündoğdu, bu süreci de hükümetin başlattığını fakat Memur-Sen olarak taşın altına vücutlarını koyduklarını kaydederek, sürecin her aşamasında görev aldıklarını söyledi. Eşit yurttaşlık ve anayasal eşitlik dendiğini aktaran Gündoğdu, aynı gemide bulunulduğu bilinci ile artık bataklığın kurutulması gerektiğini bildirdi.

Taksim Gezi Parkı olaylarında ise ilk 3 gün gençlerin sitemini haklı bulduklarını fakat sonradan meselenin Gezi Parkı meselesi olmadığını anladıklarını dile getiren Gündoğdu, ülkenin çağdaş bir şekil almasına karşı olan herkesin bu süreçte küresel sermaye ile bir araya geldiklerini kaydetti.

Memur-Sen'in toplu sözleşme taleplerinin bugün basın aracılığı ile açıkladıklarına değinen Gündoğdu, basının üretim yaptıkları her süreçte, bunun hakkını kamuoyu ve milletle kendilerini buluşturarak verdiğini anlattı. Gündoğdu, “Evet ekmeğimizi, büyütmek için de mücadeleye varız. Ama demokrasi yeşertmek için de demokrasi ağacının kökü, ateş almış yanıyorsa asla dallarında meyve arayışında olmayacağız. Ekmeğin ve özgürlüklerin mücadelesini birlikte götürceğiz. Başörtü özgürlüğünü savunduğumuz günlerde, imza kampanyamıza 'Memur-Sen'in bu talebi bizim esaretimizdir' diyen konfederasyondan, 'devlet yasaklıyorsa vardır hikmeti' diyenlere kadar. Çözüm sürecinde bunu ihanet olarak görenlerden, 'biz Kürtlerden çok üye aldık' diyen sözde çözüm sürecine destek veriyormuş gibi yapıp, Taksim'de ağaçlar altında özgürlük aramaya kalkışanlara kadar. Bu, durduğunuz yerin neresi olduğuyla ilgili bir mücadeledir. Memur Sen'in yeri bellidir ve 707 bin üyemizle bu yolculuğa devam edeceğiz." sözlerin dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER