ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 17:02

Günay: "Eurovision'u abrtmayın"


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Eurovizyon Yarışması'nı çok fazla abartmamak gerekiyor. Eurovizyon'a katılamamak demek Türkiye'nin sanat dünyasından çekilmesi anlamına gelmez. Tam tersi daha nitelikli sanat eserlerini biz dünyaya her zaman çıkarmaya çalışıyoruz'' dedi.
    
Bakan Günay, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'yü ziyaret etti. Bakan Günay, ziyarette yaptığı konuşmada, Başkan Tütüncü'nün çalışmalarını heyecanla takip ettiğini ve Kepez'de önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Antalya'nın Türkiye'nin önemli illerinden biri olduğunu, Kepez'in özellikle son yıllarda yapılan yatırımlarla Antalya'nın gözde ilçesi haline geldiğini ifade eden Günay, ilçenin kısa sürede Antalya ile entegre olduğunu, hatta merkezi geçtiğini kaydetti.
    
İlçede rutin hizmetlerin yanında spor, sanat, kültür aktiviteleri gibi çok başarılı çalışmalara imza atıldığını dile getiren Günay, Tütüncü'yü bu çalışmalarından dolayı tebrik etti.
    
Tütüncü'nün çalışmalarının yansımalarını sokakta hissettiğini ifade eden Günay, kentli olmanın sadece asfaltı yapılan, çöplüğü alınan yer olmadığını, kültürel, sanatsal, bilimsel etkinliklere de yer verilen bir yer olduğunu kaydetti.
    
Kepez'de sanat ve kültür etkinliklerinin yapılabileceği salonların yapıldığını öğrenen Günay, bundan sonra bakanlığa ait birimlerin yapacakları sanatsal ve kültürel etkinliklerin bir kısmının bu salonlarda yapılacağının taahhüt etti.
    
Bakanlığa ait birimlerin bir şubesinin bu salonlar olduğunu dile getiren Günay, şöyle konuştu:
    
''Madem ki siz altyapı yapıyorsunuz, biz de kültüre sanata kaynak ayırıyoruz. Bizim derdimiz zaten hep ulaşabilenlere değil, Şimdiye kadar bu yapılmış. 1948'de Devlet Tiyatroları kurulmuş Türkiye'de. Bakanlığı 2007'aldığımda, İstanbul'da sahne Anadolu yakasına bile geçmemiş, Taksim'de, Beyoğlu'nda, oralarda bir yerlerdeydi. Biz Anadolu yakasına geçmekle kalmadık, Çorum'a, Elazığ'a, Ordu'ya, Denizli'ye Anadolu'ya yaymaya çalıştık. Burada yapacağımız da budur. Bakanlığın Antalya'da yapacağı kültür faaliyetleri, şehir merkezinde değil, farklı alanlarda da sergilenecek. Burada taahhüt etmiş oluyorum.''
    
Günay, ''Bundan sonra arkadaşlarımız alıştıkları salonları terk edip, halkın ayağına gidecekler. Bunu burada ifade etmek istiyorum'' dedi.
    
Bir gazetecinin Kepez'deki bazı bölgenin TOKİ'ye peşkeş çekildiği yönünde iddialar olduğunu ifade etmesi üzerine Bakan Günay, ''Konunun ayrıntısını bilmiyorum, ama peşkeş lafına şiddetle karşı çıkarım. Kamunun herhangi birimi, Türkiye'nin hiçbir parçasını hiç kimseye peşkeş çektirmez'' diye konuştu.
    
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yoksullukla, yasaklarla ve yolsuzluklarla mücadelesi hatırlatan Bakan Günay, belediyelerin de ''Çalmayacaksın, çaldırmayacaksın ve çalışacaksın'' şeklinde ''3 Ç'' ile mücadele ettiklerini kaydetti.
    
     Eurovizyon Yarışması
    
Bir gazetecinin Türkiye'nin bu yıl Eurovizyon Yarışmasına katılmamasını hatırlatması üzerine Bakan Günay, bu konunun fazla abartılmaması gerektiğini söyledi. Bu yarışmanın Türkiye'de fazlaca abartıldığına işaret eden Günay, şöyle dedi:
    
''Avrupa'da bazı ülkelerin Eurovizyon Yarışması hakkında haberdar olmadığını öğrendiğimde şaşırmıştım. Bunu doğal olduğunu, bizim tarafımızdan biraz fazla abartıldığını öğrenmiştim. Eurovizyon süreci ile biz ilgili değiliz Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak. Tamamen TRT'nin yönettiği süreç. Öğrendiğim kadarıyla oylamada Avrupa'da halk katılımı oranlarını düşürmüşler, halk katılımının derecelendirmeye katkı oranlarını düşürmüşler. Bizim aleyhimize yönelik bir süreç, çünkü biz oradaki göçmen vatandaşlarımızdan destek alıyorduk.''
    
Oylama süreci ile ilgili bir düzenleme yapılırsa TRT'nin yeniden değerlendirme yapabileceğini kaydeden Günay, ''Eurovizyon Yarışması'nı çok fazla abartmamak gerekiyor. Eurovizyon'a katılamamak demek Türkiye'nin sanat dünyasından çekilmesi anlamına gelmez. Tam tersi daha nitelikli sanat eserlerini biz dünyaya her zaman çıkarmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.
    
     Bülent Arınç'ın açıklaması
    
Bir gazetecinin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ''(Ben de olsam dağa çıkardım) sözünü hatırlatarak, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz-'' sorusuna Bakan Günay, ''Ben de olsam kısmı biraz açılabilir, ama empati kurmak lazım, her zaman iyidir, diyaloğun başlangıcıdır, her zaman iyidir, bir vicdan taşıma işaretidir'' diye konuştu.
    
Toplantıda Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de ilçede bazı alandaki kentsel dönüşüm çalışması konusunda henüz net bir çalışmanın olmadığını, ancak muhalefetin bir bardak suda fırtınalar kopardığını ifade etti.
    
Bakan Günay, daha sonra Tütüncü'ye Bakanlık tarafından bastırılan Mehmet Akif Ersoy adlı kitabı hediye etti.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER