ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 11:59

Gümüşhane’nin gözde hazır yemeği pide

Gümüşhanenin gözde hazır yemeği pide


 Gümüşhane’de, özellikle kış günlerinde en çok tercih edilen yemeklerin başında peynirli ve kıymalı pide geliyor. Pidenin pratikliği ve ekonomik olmasının bu tercihte büyük payı var.

Özellikle halk arasında kara fırın veya taş fırın diye adlandırılan fırınlarda yapılan pide, fırın işletmecilerine iş imkânı sağladığı gibi yöreye özgü bir lezzetin yaygınlaşmasına katkıda bulunuyor. Pide fırını işletmecilerinden Osman Nebioğlu, kıymalı ve peynirli pide yaptıklarını belirterek, "Pideye, özellikle kış mevsiminde daha çok rağbet oluyor. Aileler, hafta sonları kahvaltı için peynirli ve kıymalı pide yaptırıyor.” dedi.

Pide yapımında isteyen; asaptan kıymasını, manavdan domatesini, biberini, soğanını alıp içini kendisi hazırlayıp fırına getirebildiği gibi, fırınların malzemesini de tercih edebiliyor. Kıymalı ve peynirli pidelerin yanı sıra sucuklu, mantarlı ve karışık pideler de yapılıyor. Nebioğlu, "Öğle saatlerinde pide yapımında bir yoğunluk yaşıyoruz. Öğrencilerin yoğun ilgisinin yanısıra mesainin dağılması ile birlikte, vatandaşlarımız da öğle yemeği için evine gitmiyor. Ucuza mal olduğu için pide yaptırıyor.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER