ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 11:32

Gümrükten ucuz mal yalanıyla iki aşamalı soygun

Gümrükten ucuz mal yalanıyla iki aşamalı soygun


Gaziantep merkezli olarak 6 ilde düzenlenen operasyonda, kendilerini ve bir yakınlarını gümrük müdürü ya da gümrük muhafaza memuru olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan 17 kişilik çete çökertildi. Çetenin, dolandırıcılık yaparken kullandığı iki aşamalı yöntem şaşırttı. Şüphelilerin, gümrüklerden ucuz ürün getirme bahanesiyle dolandırıcılık yaptığı tespit edildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, 4 aylık teknik takip sonucu Gaziantep, Hatay, Adana, Mersin, Batman ve Zonguldak’ta eş zamanlı olarak operasyon düzenledi. Operasyon sonucu vatandaşlara kendilerini gümrük müdürü veya çalışanı olarak tanıtan kişilerin, ucuz mal vaadiyle vatandaşları dolandırdıkları ortaya çıktı. H.U.’nun liderliğini yaptığı suç şebekesine üye toplam 17 kişi, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

1 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE VURGUN YAPMIŞLAR

Dolandırıcılık şebekesinin, vatandaşların paralarını almak için farklı bir yöntem seçtikleri öğrenildi. Buna göre, şüpheliler, gümrüklerde ucuz ithal şeker, limanlarda ucuz dondurulmuş et, İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nda ucuz demir, Suriye sınırından getirilen canlı hayvan, ithal cep telefonu ve soyulmuş bakır gibi maddeleri temin edebileceklerini belirtip, bunları almak isteyen vatandaşlarla irtibata geçiyor. Ürünlerden bir kısmını da vatandaşlara gösterip, ön pazarlık yapıyorlar. Kendilerini ya da bir yakınlarını gümrük müdürü veya çalışanı olarak gösteren kişiler, vatandaşlara böylece güven verip, ürünün fiyatının tamamına yakınını peşin alıyor. Mal yüklenince diğer kısmı da alacağını söyleyen şüpheliler, böylece vatandaşların parasını dolandırıyor. Burada da ikinci yöntem devreye giriyor. Şebekeyle bağlantısı bulunan diğer kişiler, parası dolandırılan vatandaşlara, almak istedikleri üründen farklı olarak başka bir ürünü almalarını tavsiye edip, karlı çıkacağını söylüyor. Böylelikle, iki ürün arasındaki fark ücretini alıp, aynı kişiyi tekrar dolandırdıkları tespit ediliyor. Şebekenin bu yöntemle 1 milyon 105 bin 200 TL tutarında vurgun yaptığı öğrenildi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER