ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 15:24

Gümrükte ele geçirilen 24 ton karides satıldı, hazineye 243 bin lira girdi

Gümrükte ele geçirilen 24 ton karides satıldı, hazineye 243 bin lira girdi


İZMİR (CİHAN)- Gümrükler Genel Müdürlüğü’nden gelen bir ihbarı değerlendiren İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ve İzmir Gümrük Müdürlüğü ekipleri, 24 ton dondurulmuş karides ele geçirdi. Karideslerin çifte faturalı olduğu ve devletten vergi kaçırılmaya çalışıldığı ileri sürüldü. Karidesler, mahkeme kararıyla 243 bin liraya satılarak para hazineye aktarıldı.

        Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, bir firma tarafından Çin’den ithal edilen çeşitli boyutlarda toplam 24 ton dondurulmuş karides cinsi eşyada çifte fatura olduğu belirlendi. Asıl fatura değerinin 99 bin 500 dolar olmasına rağmen, firmanın 36 bin dolarlık sahte fatura beyan etmek suretiyle karideslerin vergisini kısmen ödemeksizin kendisine menfaat sağlamak istediği ileri sürüldü.

        Yapılan araştırmalar sonucunda toplamda 24 bin paket dondurulmuş karidese 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele kanuna muhalefetten el konulurken, el konulan dondurulmuş karidesin muhafazasının ciddi külfet oluşturması ve özel tesis ve tertibat gerektirmesi nedeniyle mahkeme tarafından tasfiyesine karar verildi. Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Tasfiye İşletme Müdürlüğü, karidesleri satarak hazineye 243 bin lira değerinde kazanç sağladı.

        Operasyon kapsamında M.A. ve S.Ö. adlı iki kişi hakkında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, bu tür kolay yoldan para kazanarak Türkiye ekonomisini olumsuz yönde etkileyen kişilere karşı operasyonların süreceğini, vatandaşların bu tür olaylarla ilgili olarak Alo 136 Gümrükler Muhafaza İhbar Hattı'na ihbarlarını bildirebileceklerini hatırlattı.


CİHANKAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER