ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Haziran 2014 Perşembe 19:21

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı Van'da

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı Vanda

Bakan Yazıcı, Van'daki temaslarının ardından Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı'nda, tren x-ray cihazının resmi açılış törenine katıldı.


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "İranlı dostlarımızın kendi sınırları içinde yük taşıyan araçların sağlıklı şekilde seyrüseferine imkan verecek yolu yapmaları halinde biz de buranın modernizasyonuna başlayacağız" dedi.
Van'daki temaslarının ardından Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı'nda, tren x-ray cihazının resmi açılış törenine katılan Bakan Yazıcı, bu sistemin Türkiye'de ilk kez Van'da hayata geçirildiğini söyledi.
Kapıköy Sınır Kapısı'nın, farklı 5 sınır kapısıyla birlikte modernize edileceğini ve bunlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Yazıcı, sınır kapılarının bir paket halinde yenilendiğini ancak İran tarafında yol sıkıntısının giderilememesinden dolayı buradaki çalışmalara başlayamadıklarını ifade etti.
Yazıcı, Van'daki kapının modernizasyonunun 6 ay içinde tamamlanmasının mümkün olduğunu bildirerek, "Ama sonra büyük araçların geçişine imkan verecek kapının geri dönüşümünü sağlayacak bir aktiviteyi henüz sağlayamıyoruz. İran tarafının yolu yapması gerekiyor. İran Cumhurbaşkanı Türkiye'ye geliyor, yapılacak olan yüksek stratejik iş birliği toplantıları çerçevesinde bu konuları istişare edeceğiz. İranlı dostlarımızın kendi sınırları içinde yük taşıyan araçların sağlıklı şekilde seyrüseferine imkan verecek yolu yapmaları halinde biz de buranın modernizasyonuna başlayacağız" diye konuştu.
Konuşmasının ardından cihazın açılışı için kurdele kesen Bakan Yazıcı, x-ray cihazının çalışma sistemi ve yapılan kontrollerle ilgili görevlilerden detaylı bilgiler aldı.
İran tarafından gelen bir trenin geçişi sırasında kameralarla kayıt altına alınarak yapılan anlık denetimleri dikkatlice izleyen ve bilgisayarları kontrol eden Yazıcı, buradaki temaslarının ardından kent merkezine hareket etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER