ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 20:52

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı Trabzon'da


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye'deki kara hudut kapılarını ihtiyaçlara göre modernize ederek yenilediklerini belirtti.
Bakan Yazıcı, partisinin Ortahisar seçim bürosunu ziyaret etti. Yazıcı, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kara hudut kapılarının son yıllarda yenilendiğini ifade ederek "Bugün kara hudut kapılarını ihtiyaçlara göre modernize ediyor ve yeniliyoruz. Ama belki 10-15 sene sonra başka ihtiyaçlar ortaya çıkabilir. O zaman da yeni değişiklikler olacaktır. Kapıların yenilenmesi ihtiyaca göre devam edecek" dedi.
Türkiye'de mevcut kara hudut kapısı sayısının 19 olduğunu belirten Yazıcı şunları söyledi:
"Bunların 11 tanesini yeniliyoruz. 4 tanesi ise yeni yapılıyor. Diğer kapıların da yap işlet devret modeli yapımı konusunda karar çıkartıldı. Suriye kapılarını dikkate alırsanız, bunları şu an yenilememiz söz konusu değil. Programda var ama Suriye'deki sorun bitmeden o kapılara yatırım yapmamız verimli değil. Kara hudut kapılarını, gümrük kontrol denetimleri yapacak modern araç ve gereçlerle donatıyoruz. Bilgi paylaşımı çok iyi. Beşeri kaynağımız çok zayıftı bu kaynağı sayısal olarak arttırdık. Araç gerece ilaveten eğitilmiş köpekleri devreye koyuyoruz. Ankara'da havaalanın yanında köpek eğitim merkezimiz yapılıyor. İnşallah yakın bir zamanda onu hizmete açacağız."
Bakan Yazıcı, daha sonra esnaf ziyaretlerinde bulundu, vatandaşlarla sohbet etti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER