ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 19:12

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı Trabzon'da:


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yolcu giriş çıkışı itibarıyla Sarp Sınır Kapısı'nın Türkiye'de üçüncü sırada yer aldığını belirterek "Sarp Sınır Kapısı'ndan geçen yıl yaklaşık 6 milyon 500 bin yolcu giriş çıkışı olmuş. Sanırım bu sene 7 milyon 500 bini geçer. Böyle bir yoğunlukta. Onun için o kapının da genişletilmesi zarureti var" dedi.
Bakan Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünü ziyaretinde yaptığı açıklamada, Bakanlığına bağlı 20 bölge müdürlüğü, 81 il ticaret müdürlüğü, 155 gümrük müdürlüğü ve 9 genel müdürlük bulunduğunu belirterek "Bölge müdürlüklerimiz sadece bakanlığımızın gümrük hizmetlerine ilişkin kısımla ilgili. Her ne kadar biz buraya Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü diyorsak da burası Gümrük Hizmetleri Bölge Müdürlüğü düzeyindedir. Hinterlandında olan iller belli" diye konuştu.
Bazı illerde birden fazla gümrük müdürlüğü olduğunu söyleyen Yazıcı, "İç gümrük müdürlüğü var. Sınır il ise geçiş sınır gümrük müdürlüğü var, havaalanı varsa havaalanı gümrük müdürlüğü, demiryolu varsa demiryolu gümrük müdürlüğü, liman varsa liman gümrük müdürlüğü, bir de kaçakçılık kısmı olunca bölge müdürlüğü uygun oluyor. Yoksa bu dağınıklık olmasa aslında bölge müdürlüklerini kaldırmış olacağız" ifadesini kullandı.
Türkiye'de 81 tane de il ticaret müdürlüğü olduğuna işaret eden Bakan Yazıcı, bu kurumlardaki atamalara ilişkin de şunları kaydetti:
"Bunlar şu anda vekaleten devam ediyor. Üçlü kararname ile inşallah yakında atamalarını yapacağız. 27 tanesinin kararnamesini sevk ettik, diğerlerine ilişkin çalışmamız devam ediyor. Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğünün bu bölgede en önemli kapılardan birisi Sarp gümrük kapımız. Yolcu giriş çıkışı itibarıyla Sarp Gümrük Kapısı Türkiye'de üçüncü sırada. Birinci sırada İstanbul Atatürk Havalimanı, ikinci sırada Antalya Havalimanı, üçüncü sırada ise Sarp Sınır Kapısı. Sarp Sınır Kapısı'ndan geçen yıl yaklaşık 6 milyon 500 bin yolcu giriş çıkışı olmuş. Sanırım bu sene 7 milyon 500 bini geçer. Böyle bir yoğunlukta. Onun için o kapının da genişletilmesi zarureti var."
Bakan Hayati Yazıcı, bu nedenle Sarp Sınır Kapısı'nın genişletilmesi için çalışma yaptıklarını bildirerek şunları belirtti:
"Sarp Sınır Kapısı'nın güneyindeki askeri birlik oradan taşınacak. Genelkurmay ile de gerekli yazışmaları yaptık. Yakında o kısmı da teslim alıp ona göre genişleme yapacağız. Sarp'ın yolunu da genişletmemiz gerekir. Ya ilave bir tüp geçit daha yapılacak ya da sahilde kazıklar yapmak suretiyle yolun genişlemesi sağlanacak."
Doğu Karadeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne ilk kez geldiğini de söyleyen Bakan Yazıcı, kurum binasının güzel ve kullanışlı olduğunu ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER