ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 13:28

Gümrük kapılarında kilometrelerce gurbetçi kuyruğu oluştu

Gümrük kapılarında kilometrelerce gurbetçi kuyruğu oluştu


Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan gurbetçiler dönüş yoluna geçti. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı sınır kapılarında kilometrelerce gurbetçi kuyruğu oluştu.

Türkiye'nin birçok ilinden yakın zamanlarda yola çıkan gurbetçiler sınır kapılarında yoğunluğun yaşanmasına neden oldu. Çıkış için en fazla tercih edilen Kapıkule Gümrük Kapısı’nın dolması sonucu, sınıra giden D-80 Karayolu'nda araç kuyruğu 10 kilometreyi buldu. Bunun üzerine gurbetçiler, TEM Otoyolu Edirne gişelerinde alternatif sınır kapılarına yönlendirildi. Ancak bu kez gurbetçilerin yönlendirildiği gümrük kapılarında da yoğunluk yaşanmaya başlandı.

Binlerce gurbetçinin aynı anda yola çıkması, Bulgaristan’ın Kapıkule karşısındaki Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’ndaki inşaat çalışmaları ve bu ülkenin insan kaçakçılığına yönelik sıkı denetim uygulaması, dönüşleri çileye çevirdi. Kapıkule’de 10, İpsala’da 13, Hamzabeyli’de 5 ve Pazarkule Sınır Kapısı’na giden yolda ise 4 kilometrelik küçük araç kuyruğu oluştu.

Çıkış için uzun süre beklemek zorunda kalan gurbetçiler ise duruma tepkili. 5 saatten beri Pazarkule yolunda sıranın kendisine gelmesini beklediğini belirten Ercan Kozak, bu süre içerisinde ancak 1,5 kilometre yol alabildiklerini söyledi.

Almanya’ya giden gurbetçilerden Turgut Şar, internet üzerinden Kapıkule ve Hamzabeyli’nin yoğun olduğunu gördüklerini ve bu nedenle Pazarkule’yi tercih ettiğini kaydetti. Şar, gece saat 24.00’te yola çıktıklarını ve 06.00’dan bu yana ise sıranın kendilerine gelmesini beklediklerini açıkladı. Gurbetçilerin yollarda yaşadığı sıkıntıların azalması için uçak bilet fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Ali Bıçakçı, yollarda yaşadıklarının anlaşılması için yetkililerin kendileri gibi bir kez yolculuk yapmasını istedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER