ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 12:55

Gül'ün, Hollanda Dışişleri Bakanı Timmermans'ı kabulü


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans'ı kabulünde, Hollanda'nın dönem başkanlığı sırasında Türkiye'nin AB'den üyelik müzakere tarihi aldığını hatırlatarak, bu sürece yeniden ivme kazandırılması için Hollanda'nın desteğinin devamının beklendiğini söyledi.
Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde, Cumhurbaşkanı Gül'ün, VI. Türkiye-Hollanda Konferansı vesilesiyle Türkiye'yi ziyaret eden Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabulüne dair bilgi yer aldı.
Gül, Türkiye-Hollanda ilişkilerinin mükemmel bir seviyede seyrettiğini ve diplomatik ilişkilerin tesisinin 400. yıl dönümü münasebetiyle 2012'de Devlet Başkanı düzeyinde karşılıklı ziyaretlerin gerçekleştirildiğini anımsattı.
Kral Willem-Alexander ve Prenses Beatrix'e misafirperverlikleri için bir kez daha teşekkür ederek, selamlarının iletilmesini isteyen Gül, Hollanda'nın dönem başkanlığı sırasında Türkiye'nin AB'den üyelik müzakere tarihi aldığını hatırlattı. Gül, bu sürece yeniden ivme kazandırılması için Hollanda'nın desteğinin devamının beklendiğini vurguladı.
-"Türkiye ile ilişkilere büyük değer veriyoruz"
Hollanda Dışişleri Bakanı Timmermans ise Türkiye ile ilişkilere büyük değer verdiklerini, Hollanda'da yaşayan 400 bin kişilik Türk toplumunun ilişkilerin çok önemli bir boyutunu teşkil ettiğini ve Türklerin Hollanda'da girişimci yönü en kuvvetli topluluklardan biri olduğunu kaydetti.
Geçmişte NATO bünyesinde Avrupa'nın güvenliğine önemli katkılarda bulunan Türkiye ile günümüzde de müşterek bir kaderi paylaştıklarını, bu bakımdan Türkiye'nin Avrupa yolculuğunun önündeki engellerin temizlenmesine dair kararlılıklarının tam olduğunu ifade eden Timmermans, bu konuda dostluk ve samimiyetlerine güvenilebileceğini, kısa süre içinde yeni fasılların açılarak müzakere sürecinin canlandırılmasını desteklediklerini belirtti.
Gül, Timmermans'ın beyanlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve müzakere süreci sonucunda her alanda Avrupa standartlarını yakalayacak bir Türkiye'nin iki tarafın da yararına olacağının altını çizdi.
Kabulde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da hazır bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER