ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 12:20

Gül'ü protesto eden 46 öğrenciye hapis

Gülü protesto eden 46 öğrenciye hapis

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, protesto etmek isteyen 46 öğrenciye 5’er ay hapis cezası verildi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü, Kocaeli Üniversitesi’ni ziyareti sırasında protesto etmek isteyen ve çıkan olaylarda gözaltına alınarak tutuksuz yargılanan 46 öğrenci hakkında, yargılandıkları mahkemece 5’er ay hapis cezası verildi.

Cumhurbaşkanı Gül, 6 Nisan 2012’de Kocaeli’ne gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Kocaeli Üniversitesi’ne de gitmişti. Bu sırada Gül’ü protesta etmek isteyen öğrencilere polis izin vermemiş ve olaylar çıkmıştı. Gözaltına alınan 55 öğrenciden 9’u serbest bırakılmış, 46’sının tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti. Olayla ilgili görülen davada, öğrenciler yaptıkları savunmalarda, suçlamaları kabul etmediklerini, demokratik haklarını kullandıklarını savunarak, beraat isteminde bulunmuşlardı. Tutuksuz yargılanan öğrenciler hakkında karar çıktı.

Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda öğrencilerin, ’2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu`na Muhalefet’ suçunu işledikleri gerekçesiyle 5`er ay hapis cezası verilirken ‘polise mukavemet’ suçlamasına ise beraat kararı çıktı. Mahkeme verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 5`er yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına da karar vererek, temiz yolu açık olmak üzere duruşmayı sonlandırdı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER