ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 15:33

Güllerin Efendisi güllerle hatırlandı


Hz. Muhammed (sav)’in dünyaya teşriflerinin 1442`nci yıl dönümü kapsamında kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri gül dağıtımı ve mehteran gösterisi ile başladı.

Kutlu Doğum programının açılışı Çarşı Atik Camii’nde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kahramanmaraş Kur'an okuma birincisi Mustafa Avni Çevik, Kur’an'ı tilavet etti.
Protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen açılış programın ilk konuşmasını Elbistan İlçe Müftüsü Abdussamet Pat yaptı. Müftü Pat, “O’nu anmak, O’nu anlamak için bu programları yapıyoruz. 1400 sene evvel gelen O Nur’un nuruyla onurlanacağız. Peygamber, kadınlara o günkü şartlarda onurunu kazandırdı. Çocuklara, yaşlılara onurunu kazandırdı. Dünya ve ahret saadetine giden yolları bize gösterdi. O’nu canlı cansız herkes seviyordu. Çünkü âlemler O’nun için yaratılmıştı.” dedi. Müftü Pat, açılışa katılanları ve tüm Elbistanlıları, Kutlu Doğum Platformu olarak hazırladıkları programlara davet etti. Ayrıca, Kutlu Doğum Platformu’na destek verenlere de teşekkür etti.

Kaymakam Metin Maytalman ise, ‘Bugün burada toplanmamıza vesile olan Sevgili Peygamber’imize salât ve selam olsun’ diyerek başladığı konuşmasında, Hz. Muhammed’in 23 yıllık risalet dönemi sonunda muazzam bir toplumsal dönüşüm sağladığını söyledi. Kaymakam Maytalman, şöyle konuştu: “Herkesin bildiği gibi Peygamber’imize peygamberlik gelmezden evvel Arap Yarımadası’nda insanın fıtratında var olan değerlerden uzaklaşmış, yozlaşmış bir toplum mevcuttu. O toplumda; her türlü çirkinlik, her türlü yozlaşma söz konusuydu. Kadınlara değer verilmiyordu. Kimse kız çocuğu sahibi olmak istemiyordu. Fuhuş vardı, şirk vardı. Bu ortamda İslam dini, ilahi vahiy inmeye başladı. Sevgili Peygamber’imiz bu 23 yıllık zaman dilimi içerisinde bin bir türlü cefaya katlanarak tebliğ görevini yürüttü. 23 yıllık zaman diliminde yepyeni bir toplum yani asr-ı saadeti inşa etti. Günümüzde insanlar dünyanın değişik yerlerinde hayvanlar gibi boğazlanıyor. Bu kadar uzağa gitmemize gerek yok. İlçemizde sokaklarda insanlar bıçaklanıyor mu, silah çekiliyor mu? Hırsızlık yapanlar, tiner çekenler var mı? Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Demek ki biz asr-ı saadete vücut veren ilkelerden ya nasiplenmemişiz ya da bunları bir kez daha çalışmamız gerekiyor. Peygamber’imizin insanlara tebliğ ettiği manevi topluma vücut veren ilkeleri bu hafta münasebetiyle yeniden gözden geçirmeliyiz.”

Konuşmaların ardından, Malatya Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi büyük ilgi ile izlendi. Daha sonra Kutlu Doğum Çadırı’nın açılışı gerçekleştirildi. Kaymakam Maytalman ve beraberindeki protokol üyeleri, Kutsal Emanetler'in fotoğraflarının yer aldığı çadırı gezdi. Katılımcılara Kutlu Doğum pilavı ikram edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER