ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 12:55

Gülistan üniversite birincisi oldu

Gülistan üniversite birincisi oldu


Sakarya Üniversitesi'ni 2012-2013 yılı eğitim döneminde 3,96 puanla birinci olarak bitiren Gülistan Ünal, bu başarıyı maddi zorluklar içinde çok çalışarak elde ettiğini anlatıyor. Siirtli 5 çocuklu bir ailenin tek kızı olan, Gülistan Ünal (22), SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nde Tarih ve Edebiyat bölümlerini bir arada okudu. Devlet bursu da alamadığını ifade eden Ünal, liseyi de bir hayırseverin verdiği bursla okuduğunu söylüyor.

İşçi emeklisi baba ve ev hanımı annenin 5 çocuğundan biri olan Ünal, başarısını ailesine, hocalarına ve düzenli çalışmasına borçlu olduğunu söylüyor. İlkokuldan beri polis olmayı hayal ettiğini kaydeden Ünal, boyunun 2 santim kısa olması nedeniyle polislik mülakatına giremediğini ifade ediyor. Ünal, puanı tuttuğu için tarih bölümünü tercih ettiğini ancak hocaları sayesinde okuduğu bölümü çok sevdiğini dile getiriyor.

Liseyi bir hayırseverin verdiği bursla tamamlayabildiğini, üniversite eğitiminde ise devlet bursu alamadığını anlatan Ünal, "Maddi durumumuzun iyi olduğunu söyleyemem. Gerçekten durumumuz kötüydü. Sadece babamın eline bakıyoruz. Ağabeyim ve küçük kardeşim kendi burslarıyla okullarını bitirdi. Sadece ben devlet bursu alamadım. Lisede bir öğretmenim vardı. Onun bir yakını bana burs verdi. Onun bursuyla eğitim hayatımı sürdürdüm. Liseye giderken bazı komşularımız anneme 'kızını okutma, kızını okutup da ne olacak' diye telkinde bulunuyorlardı. Annem babam onları hiç bir zaman dinlemedi. Ailem zorluklar içinde beni okuttu. Ailem geçmişte zorluklar yaşamış. Köyleri terör nedeniyle boşaltılmış." diye konuştu.

"SAPANCA GÖLÜ'NE HİÇ GİTMEDİM"
Eğitimi süresinde kendisini derslerine adadığını anlatan Ünal, "Çift anadal okuyorum. Hem tarih hem edebiyat okuyorum. İki diploma sahibi olacağım. Tarihten mezun oldum. Edebiyatta da 4. sınıf oldum. Her iki bölüm de zor. Hep derslere yöneldim. Hiç eğlence hayatım olmadı. Dört yıldır Sakarya'dayım hiç Sapanca Gölü'ne gitmedim. AVM'ye hiç gitmedim. Hep derslerime çalıştım. Sabah 7'de kalkıp gece yarısına kadar sürekli ders çalışırım. Vizelerden ve finallerden bir hafta önce çalışmaya başladım. Düzenli çalışmam bana bu başarıyı getirdi. Hayatımda inancın büyük bir önemi var. Hem çalıştım hem de 'Allah'ım bana hayırlısını ver. Ben çalıştım yarabbim sen sonunu getir' diye dualar ettim. Allah'ta çok şükür kabul etti" dedi. Ünal, hedefinin ileri de bir üniversiteye rektör olmak olduğunu sözlerine ekledi.

"KIZIMLA GURUR DUYUYORUM"
Gülistan'ın babası Hayrettin Ünal ise kızıyla gurur duyduğunu belirterek şunları dedi: "Kızımla gurur duyuyorum. Onu okutmak için elimden geleni yaptım. Çocuk okutmak zor. Burs çıkmasa zor. Kızıma burs çıkmadı. Kız çocuk okutmak zor. Hocalarına teşekkür ediyorum. Herkes okusun. Okumaktan zarar gelmez."
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER