ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 12:02

Güler: ''Terörle mücadele kesintiyeuğramaz"


 İçişleri Bakanı Muammer Güler, terörle mücadelenin hiçbir zaman kesintiye uğramayacağını belirterek, ''Eğer terör devam ediyorsa ülkenin görevi vatandaşların can, mal, ırz ve tasarruf güvenliğini korumaktır. Bu konuda herhangi bir taviz söz konusu değil ama biz bu çözüm sürecinde herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz. Devletin görevi neyse onu tabii ki sürdürmeye devam edecek'' dedi.
     Güler, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen Emniyet Müşavirleri Değerlendirme Toplantısı'na gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     Nevruz kutlamaları için alınacak güvenlik tedbirleriyle ilgili soru üzerine Güler, 21 Mart Nevruz şenliklerinin geçmişte olduğu gibi kardeşlik havasında, huzur içinde geçmesi için her türlü tedbirin alındığını belirtti.
     Geçmişte bazı yerlerde kutlamaları şiddete, kanunsuz gösterilere çevirmek isteyenler olduğunu ifade eden Güler, şunları kaydetti:
     ''Biz, Nevruz'un alanlarda özgürlük içinde kutlanacağı, insanların kendisini en iyi şekilde ifade edebileceği, herkesin Nevruz'u güzellikler içinde kutlayacağı bir ortam yaratmaya çalıştık. Bu sene de yapacağımız odur. Ama şiddete veya başka kanunsuz gösterilere dönüştürülmesi halinde, elbette bu hafta yapacağımız asayiş değerlendirme toplantısında ilgililerle bunları değerlendireceğiz ve bütün önlemleri alacağız. Zaten vilayetlerin aldığı önlemler var. Hassasiyet arz eden iller var. Bu konuda onlarla ilgili özel önlemleri de paylaşacağız. Ben bu seneki Nevruz'un geçtiğimiz yıllarda yaşanan bazı sıkıntıların tekrarlanmayacağı bir yıl olmasını diliyorum'' dedi.
    
     -Çözüm süreci-
    
     Çözüm sürecine ilişkin fazla konuşmak istemediğini, süreci adım adım izlediklerini hatırlatan Güler, ''Herkes eylemleriyle söylemleriyle bu konuya katkıda bulunacak. Çözüm sürecinin, milli birlik ve kardeşlik projesi kapsamında memleketimizin bütün insanlarını toparlayıcı olarak gören bir anlayış olduğunu söyledik. Bu anlamda herkes üzerine düşeni yapmalı'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Operasyonlar
    
İçişleri Bakanı Güler, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonların durduğu yönünde haberler olduğunun hatırlatılması üzerine şunları söyledi:
    
''Teröristle terörle mücadele, siyasetle müzakere. Bizim kesin yaklaşımımız budur. Sayın Başbakanımızın ifadesi de budur. Terörle mücadele, teröristle mücadele hiçbir zaman kesintiye uğramaz. Bunun çözüm süreciyle de ilgisi yoktur. Eğer terör devam ediyorsa ülkenin görevi vatandaşların can, mal, ırz ve tasarruf güvenliğini korumaktır. Bu konuda herhangi bir taviz söz konusu değildir ama biz bu çözüm sürecinde herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz. Devletin görevi neyse onu tabii ki sürdürmeye devam edecek.''
    
Güler, BDP'lilerin Sinop gezisi sırasında yaşananlarla ilgili müfettişlerin raporunun henüz kendisine ulaşmadığını belirtti.
    
Bakan Güler, şöyle devam etti:
   
  ''Arkadaşlar ön bilgi verdiler, tespitlerini yapıyoruz. Daha önce de söylemiştim bu tip olaylarda bir eksiklik, bir ihmal varsa hem onun müsebbipleriyle ilgili gerekli uyarıları veya onunu gerektirdiği cezaları vermekle beraber biz, benzeri olaylarda nasıl davranılması gerektiğini, hangi konularda eksikliğimiz var nerelerde ilave önlemler alabiliriz bunu da değerlendiriyoruz. Meydana gelebilecek benzeri olaylarda ders vermesi bakımından da bu şekilde değerlendirme yapıyoruz. Kasıt tabii ki olmaz, biz kasıt olarak kesinlikle görmüyoruz. Müfettişler bize bir rapor getirecekler bizim derdimiz illa birilerinin peşine düşüp cezalandırmak değil. Önemli olan bu tip olaylarda dikkatli, özenli, ihmale yer vermeyen bir planlama içinde olmak. Bakalım kimler bu konuda hangi amaçla hangi kışkırtmalarla veya hangi tertiplerle böyle bir olay meydana gelmiş. Tek taraflı mıdır, başka tahrikler var mıdır onu değerlendireceğiz.''
    
     -Samatya'daki cinayet-
    
 Güler, geçen yıl Samatya'da bir kişinin öldürülmesi ve 3 kadının gasbedilmesine ilişkin de ''Bu olaylar başka şekilde yorumlandı. Bir etnik gruba yönelen davranışmış gibi algılandı. Biz bundan çok üzüntü duymuştuk ve olayın titizlikle incelendiğini söylemiştik. İstanbul polisi adeta iğneyle kuyu kazar gibi binlerce, on binlerce görüntüyü de izleyerek dün faili buldu. DNA örnekleri failinkiyle uyuştu'' bilgisini verdi.
   
  Polisi çalışmasından dolayı kutlayan Güler, ''Adıyaman'da BDP ve KESK binalarına yazılama yapılmıştı. Onların da faillerini arkadaşlarımız yakaladılar'' diye konuştu.
    
8 Mart Dünya Kadınlar Günü alınacak tedbirlerin sorulması üzerine de Bakan Güler, ''Tabii ki olayların farklı yöne çekilmemesini, 8 Mart'ın huzur içinde kutlanmasını istiyoruz. Türkiye açık, çoğulcu bir toplum sivil toplum kuruluşlarının her zaman her yerde kendilerini ifade etmesi mümkündür. Bizim görevimiz de onlara bu ortamı sağlayacak tedbirleri almaktır. Ben herkesin sorumlu davranacağını bekliyorum'' dedi.
    
Güler, terör örgütü PKK'nın elindeki kamu görevlilerinin durumuyla ilgili yeni bir gelişme olmadığını bildirerek, ''Önümüzdeki günlerde bekliyoruz. Elbette ki onların ailelerine kavuşmaları bizleri memnun eder'' ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER