ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 14:47

Gülen'in bu sözleri Erdoğan'a mı?

Gülenin bu sözleri Erdoğana mı?

Fethullah Gülen son sohbetinde istişarenin önemini anlattı.


Geçmişten günümüze yaşanan sıkıntıların arkasında başkalarının fikrine müracaat etmeme inhirafının bulunduğunu vurguladı. "Pöhpöhleyen, alkışlayan 'eşin yok menendin yok' diyenler çok defa aldatmış olurlar" dedi.

Fethullah Gülen, herkül.org isimli internet sitesinde istişarenin önemini anlatarak, Peygamber Efendimiz'in de ashabıyla istişare ettiğini söyledi.

"Allah (C.C) : 'Her konuyu ashabınla, dini kendilerine ögrettiğin insanlarla, akıllarının kapılarını açtığın insanlarla, onlara düşünme sistemini telkin ettiğin insanlarla, kendilerine rehberlik yaptığın insanlarla, yol gösterdiğin insanlarla bu meseleyi görüş istişare et' diyor. Temel espriyi çok iyi kavramak lazım." Diyen Gülen, "En kritik anlarda bile, canınız istemediği halde hezimetler karşısında istişare etmek gerektiğini vurguluyor.

"YAĞ ÇEKENLERLE İSTİŞARE ETMEYECEKSİN"

Herkesle istişare edilemeyeceğini de sözlerine ekleyen Gülen, istişare edilecek tarafların özelliklerine vurgu yaparak şöyle konuştu:

"Size yağ çekenlerle istişare etmeyeceksiniz. Teb'anızla istişare etmeyeceksiniz. Bir yönüyle bir kısım çıkar bağlarıyla size bağlanmış insanlarla istişare etmeyeceksiniz. Onlar "Alem seninle gurur duyuyor" derler. İstişare edilse zannediyorum hiçbir hata yapılmaz. Ama kiminle? Ashab-ı rey ile istişare edeceksiniz. Objektif olarak düşüncelerini çok rahat sana da dokunsa, başkalarına da dokunsa orada. Ama makul uygun bir üslupla mutlaka size sunacak ortaya koyacak stratejiler halinde planlar halinde ortaya koyacak insanlarla istişare edeceksiniz. Yoksa pöh pöhleyen alkışlayan "Eşin yok menendin yok" diyenler, seni çok defa aldatmış olurlar."

ERDOĞAN'A UYARI MI?

Gülen'in bu açıklamaları Gezi Parkı olayları sıcaklığını korurken yapması, bazı çevrelerce 'Başbakan Erdoğan'a uyarı' şeklinde yorumlandı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER