ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 12:43

"Gülenay" kordon kanı ile hayata tutundu


Sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla bir araya gelen yaklaşık 35 bin kişinin gönüllü verici olduğu lösemi hastası Gülenay Gürbüz Elmacı'ya, uygun kemik iliği bulunamayınca İsrail'den temin edilen kordon kanı nakledildi.
     Elmacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011 yılında Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde kendisine "akut lösemi" teşhisi konulması üzerine yaklaşık 9 ay burada tedavi gördüğünü söyledi.
     Tedavinin ardından kanseri yendiğini ve tekrar Türk Hava Yollarındaki (THY) kabin memurluğu görevine döndüğünü ifade eden Elmacı, "Sağlığıma kavuştuktan sonra benim gibi THY'de kabin memuru olan nişanlım Umut Elmacı ile 5 Eylül 2012'de nikahımız kıyıldı. 17 Kasım 2012'de de düğün yapacaktık ancak nikahımdan 2 gün sonra hastalığım yeniden nüksetti. Bu nedenle tekrar ERÜ Tıp Fakültesi Hastanesine yattım, düğünümü de yapamadık'' diye konuştu.
     Elmacı, bu süreçte doktorların ilik nakli yapılmasını kararlaştırmasına rağmen yakın akrabalarından uygun verici bulunamadığını belirterek, bunun üzerine THY'deki hostes arkadaşlarının sosyal paylaşım sitesinde "Ayın her hali Gülenay'dır" adıyla grup kurduğunu ve uygun donör bulunabilmesi için kampanya başlattığını kaydetti.
     Kampanya kapsamında yaklaşık 35 bin kişinin donör olabilmek için kan verdiğini dile getiren Elmacı, "Kampanyaya rağmen uygun ilik bulunamayınca yaklaşık 3 ay önce diğer bir alternatif olan kordon kanı nakli yapıldı. Bazı reaksiyonlar gözlendi ama bunlar da tedavi edildi. Şu an bir takip dönemi var. Bu dönem tamamlanınca doktorlarım da izin verirlerse çok severek yaptığım işime döneceğim. Evim, işim, eşim İstanbul'da. Kısmet olursa İstanbul'a döneceğim" dedi.
     Tedavi sırasında karamsarlığa kapılmadığını anlatan Elmacı, "Kordon kanı arayışı sırasında sabırsızlanıyorsunuz, iyi bir haberin gelmesini bekliyorsunuz. Bu arada günler geçiyor ama hiç umutsuzluğa düşmedim. Kordon kanı bulunduğu zaman, müjdeyi alınca hem servis olarak hem de ailece çok sevindik" şeklinde konuştu.
    
     -"Kordon kanlarına isimler verdim"-
    
     Elmacı, nakledilen kordon kanının İsrail'deki kordon kanı bankasından temin edildiğini belirterek, ''İki ünite kordon kanı nakledildi. Bunlara isimler verdim. Birisi 'can', diğeri de aslan anlamına gelen 'yudo'. Nasip olursa bunların sahipleriyle tanışmak isterim. Yasal olarak 6 ay boyunca tanışmamız mümkün olmuyor" ifadesini kullandı.
     Tedavi süresince hem doktorlarının hem de servisteki ekibin kendisine çok yardımcı olduğunu dile getiren Elmacı, şöyle konuştu:
     "Nakli gerçekleştiren doktorlarımla gurur duyuyorum. Lösemi hastaları umutlarını asla yitirmesinler. Türkiye'de erişkinlere kordon kanı nakli sınırlı sayıda. Bu nakil bana yapılabildi. Moral çok önemli, özellikle doktorlarınıza güvenmeniz çok önemli. İyileşmem için seferber olan ve dua eden tüm sevenlerime teşekkür ediyorum."
    
     -"Başarılı kordon nakli konusunda Gülenay ilk"-
    
     ERÜ Tıp Fakültesi Şahinur Dedeman Kemik İliği Nakli ve Kök Hücre Tedavi Merkezi'nden Prof. Dr. Ali Ünal, Türkiye'de erişkinlere yapılan kordon kanı nakillerinde birkaç deneme olduğuna dikkati çekerek, ''Başarılı kordon nakli konusunda Gülenay'ın ilk olduğunu söyleyebiliriz'' dedi.
     Elmacı'ya kemik iliği için donör bulabilmek amacıyla yaklaşık 15-20 milyon vericinin tarandığını belirten Ünal, bunların içinde uygun erişkin donörü bulunamadığını kaydetti.
     "Uygun donör olması için onda sekize kadar uyum olması gerekiyor, bunu bulamadık" diyen Ünal, şu bilgileri verdi:
     "Kordon kanında ise gerekli uyumun altıda altı tutması yeterliydi. Bunu İsrail'deki kan bankasından bulduk. İsrail'den iki ünite uygun kordon kanı getirildi. Bu kordon kanını üç ay önce hastamıza naklettik. Bu süreç içerisinde çeşitli reaksiyonlar oldu. Bu reaksiyonlar uygun bir şekilde tedavi edildi. Artık Gülenay'ı sağlıklı bir şekilde hastanemizden uğurlamaya hazırlanıyoruz. Kordon kanı nakli başarılı bir şekilde tamamlanmış oldu."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER