ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 16:41

Gül'e doğum günü hediyesi olarak fidan diktiler


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e hemşerilerinden doğum günü hediyesi geldi. Cumhuriyet’in 90. yılı anısına oluşturulan '90.Yıl Ormanı'na Gül için de fidan dikildi.

Kayseri’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinlikler kapsamında Erkilet Mesire Alanı’nda oluşturulan '90. Yıl Ormanı'nda fidan dikim töreni gerçekleştirildi. Geçtiğimiz cuma, cumartesi ve pazar gününü memleketi Kayseri’de geçiren ve bugün doğum günü olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için de çok sayıda çam fidanı toprakla buluşturuldu. Törende konuşan Kocasinan Kaymakamı Ali Candan, Cumhurbaşkanı’na en güzel doğum günü hediyesini adına fidan dikerek kendilerinin verdiğini söyledi. Candan, "Cumhurbaşkanımız ağaçlandırmaya çok değer veriyor. Bugün ayrıca onun doğum günü. O’na en güzel hediye zannediyorum ağaçlandırma yapmamız olacak." dedi.

Kayseri Valisi Orhan Düzgün de Cumhuriyet’in 90. yılını kutlayarak başladığı konuşmasında, Cumhuriyet’in çok zor şartlarda kurulduğunu anımsattı. Cumhuriyetin kuruluş yıldönümü ve Cumhurbaşkanı Gül’ün Kayseri’yi ziyaretleri anısına ağaçlandırma kampanyası başlattıklarını belirten Düzgün, “Ormanın olduğu yerde hayat vardır. Eskiden ‘ormanlar devletindir’ diye bir söz vardı. Aslında ormanlar milletindir. Devlet ormancılığından millet ormancılığına geçtiğimiz şu günlerde yeşile herkesin sahip çıkması gerekiyor” dedi. Vali Düzgün, bu yılın sonuna kadar il genelinde 3 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını söyledi. Bunun çok önemli olduğunu belirten Düzgün, "Toplam ağaçlandırılacak alan yaklaşık 60 milyon metrekare. Burada 3 milyon fidanın toprakla buluşmasıyla inşallah Cumhuriyetin 100. Yılında Kayseri’nin daha yeşil bir görünüme sahip olacağına inanıyorum." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Düzgün, Kocasinan Belediye Başkan Yardımcısı Esat Öztürk ve Orman Bölge Müdürü Ahmet Kara’ya plaket takdim etti. Daha sonra fidanların nasıl dikileceğiyle ilgili bilgi verildi ve öğrencilerin de katılımıyla 2 bin çam fidanı toprakla buluşturuldu. İlk fidanı Vali Düzgün toprağa koydu. Düzgün, fidan dikilen alanı da dolaşarak öğrencilerle sohbet etti.

Fidan dikim programı yemek ikramıyla sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER