ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 16:35

Gül'den üçlü zirve mesajı

Gülden üçlü zirve mesajı

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında yapılan üçlü zirvenin açılışında konuştu.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Afganistan-Pakistan üçlü zirvesinin ülke halklarının yararları gözetilerek somut projelerin kararlaştırılıp uygulamaya konduğu önemli bir platform olduğunu söyledi.
    
Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Afganistan ve Pakistan üçlü zirvesinin genel oturumu başladı. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Gül, konuk cumhurbaşkanlarını Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye, Pakistan, Afganistan arasındaki işbirliğinin, üçlü zirveler sürecinin başlatıldığı 2007 Nisan ayından daha kapsamlı bir noktaya eriştiğini söyledi. Başlatılan bu süreç sayesinde, ülkeler arasındaki diyalog ve işbirliğinin temellerinin her geçen gün güçlendiğini belirten Gül, “Süreç, haklarımızın ve bölgemizin yararları gözetilerek somut projelerin kararlaştırıldığı ve uygulama konduğu önemli bir platform vasfını taşıyor.” dedi.
    
Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasındaki ilişkilerin emsalsiz olduğunu dile getiren Gül, “Bu ilişkiler devlet arası olmanın ötesinde halktan halka gönülden gönüle ilişkilerdir. Dostluk bağlarımızın derin kökleri mevcuttur. Biz bu bağları pekiştirmekle mükellefiz.” diye konuştu. Gül, bu yılki zirvenin ana temasının ‘bağlılık’ olduğunu hatırlattı. Toplantılarda ülkeler arasındaki işbirliğinin yeni ufuklara nasıl taşınabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunulacağını belirtti.
    
“Tarihten gelen bağların, çağımızın nimetlerinden yararlanarak güçlendirilmesinin vakti geldi.” diyen Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti: “Mesafeleri ortadan kaldıracak adımları atmalı, ekonomik, siyasi, ticari kültürel ilişkilerin gelişmesine hizmet edecek tedbirler almalıyız. Ulaştırma alanında gerekli alt yapının tesisi ülkelerimizin kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır. Küreselleşen dünyada birbirinden kopuk yaşamanın bedeli, ülkelerimizin münferit ve topyekün potansiyelinden yararlanamamak olacaktır. Potansiyelimiz göz önünde bulundurulduğunda kaybımızın ne kadar büyük olduğunu anlamak güç değildir.”    

Cumhurbaşkanı Gül’ün konuşmasının ardından, oturum basına kapalı olarak devam etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER