ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:07

Gül'den İsrail açıklaması

Gülden İsrail açıklaması

Cumhurbaşkanı Gül, Kamerun Cumhurbaşkanı'n kabulünün ardından soruları cevapladı.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in Türkiye'ye dilediği özürle ilgili olarak konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail’in Mavi Marmara özrü ve kurulması tartışılan ‘Akil Adamlar Komisyonu’ hakkında konuştu. Gül gazetecilerin İsrail’in özür dilemesi hakkında, “Mavi Marmara baskını çok büyük bir yanlış.. Onun giderilmesiyle ilgili kesin tavrımız vardı. İsrail yapması gerekeni yaptı. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Ama her şey çok daha sıcak…” dedi.

AKİL ADAMLARDAN FAYDANILMALI

Gül, sıcak gündem olarak tartışılan Akil Adamlar Komisyonu ile ilgili de önemli bir süreç içerisinde olunduğuna işaret ederek, önemli bir konunun Türkiye’nin gündeminden çıkartılması için çeşitli önerilerin, fikirlerin, dikkat çekici hususların paylaşılmasını normal gördüğünü söyledi.

Türkiye’de gerçek anlamda kardeşliğin ve barışın pekişmesi gerektiğini vurgulayan Gül, sınır dışında silahlı durmak değil silahların tamamen bırakılması gerektiğine dikkat çekti.

Gül, “Dikkatle takip edilmesi gereken konular olduğunu herkes biliyor. Sağduyunun hakim olması böyle bir süreç içerisinde olmayacak şeylerin gündeme gelmemesi gerekir. Tabii ki bu konuda çok değerli fikirleri olan aydınlar, entelektüeller var. Herkesin yapıcı şekilde düşüncelerini ifade ederek, katılmasında fayda var. Herkesin işin içinde olduğu, içinin mutmain olduğu bir süreç olursa bu kalıcı olur. Bu çerçevede görüyorum. Senelerdir güzel şeyler yapmış insanlardan faydalanmak iyi olur.“ dedi.

KAMERUN İLE İLİŞKİLER 3 YILDA GELİŞTİ

Kamerun Cumhurbaşkanı Paul Biya da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 3 yıl önce ülkesine gerçekleştirdiği ilk ziyaretten sonra ilişkilerin gelişiminin hızlandığını aktardı.

Türkiye’nin yaşadıkları sel felaketinde kendilerine yardım ettiğini hatırlatan Paul Biya, imzaladıkları anlaşmalarla ilişkilerin daha da gelişmesini arzuladıklarını belirtti. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER