ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:12

Gül'den büyükelçi eşlerine yemek


 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, dünyanın büyük bir bölümünde kadınların sağlık, istihdam, sosyal güvence ve eğitim imkanlarından hak ettikleri ölçüde faydalanamadığına, üretime yeterince katkıda bulunamadığına ve nihayetinde de pastadan eşit pay alamadığına dikkati çekti.
    
Hayrünnisa Gül, büyükelçi ve büyükelçi eşlerine yeni yıl dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde öğle yemeği verdi. Yemeğe, Endonezya, Lüksemburg, Filipinler, Hindistan ve Sri Lanka'nın kadın büyükelçileri, büyükelçi eşleri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'in eşi Reyhan İsen, AB'den Sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış'ın eşi Reyhan Bağış, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru'nun eşi Canan Koru ile uluslararası kuruluşların kadın temsilcileri ve temsilci eşleri katıldı.
    
TBMM'de bulunan uluslararası komisyon ve dostuluk gruplarının kadın başkanlarından Türkiye Küba Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ayşenur Bahçekapılı, Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Zeynep Armağan Uslu, Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu ve Türkiye İsviçre Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Fazilet Dağcı Çığlık, Türkiye Kostarika Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Gökçen Özdoğan Enç, Türkiye Litvanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Sermin Balık, Türkiye Hırvatistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ayşe Türkmenoğlu, Türkiye Bahreyn Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Gönül Bekin Şahkulubey, Türkiye Mali Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı İlknur Denizli de yemekte hazır bulundu.
    
Yemekte Devlet Opera ve Bale sanatçılarından oluşan grup, 5 kıtayı temsilen Türkçe ve diğer dillerde parçalar seslendirdi. Yemeğe yaklaşık 110 davetlinin katıldığı öğrenildi.
    
Gül, yemekte yaptığı konuşmada, misafirleriyle yeni yıl vesilesiyle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek, ''Soğuk kış aylarına birkaç günlük bahar molası verdiğimiz bugünlerde, gönüllerimizde de ılık bahar rüzgarları estiren nazik katılımınız için sizlere teşekkür ediyor, hepinize hoşgeldiniz diyorum'' dedi.
    
''Dünya pek çok kriz ve acıya sahne oldu''
    
Geçen yıl dünyanın pek çok kriz ve acıya sahne olduğuna dikkati çeken Gül, ''Suriye'de tüm dünyanın gözleri önünde binlerce insan hayatını kaybetti. Filistinli çocuklar bombalar altında can verirken, Afrika'daki yaşıtları ise yine açlığa, ilaçsızlığa yenik düştüler. Bazen bir terörist elinden günahsız insanları, fedakar anneleri hedef alan şiddet, kimi zaman da akıl almaz bir şekilde ilkokullara, anaokullarına saldırdı, her şeyden habersiz masum yavruların o minicik yüreklerine saplandı'' ifadelerini kullandı.
    
Gül, ''Dünyanın her neresinde yaşanırsa yaşansın bütün bu acılar bizi de yaktı. Her seferinde 'İnşallah bu son olur' diye dua ettik. Ancak bu trajedilerin büyük bir kısmı bu yıl da devam ediyor ne yazık ki'' dedi.
    
Ekonomik krizlerden, afetlerden ve savaşlardan en fazla etkilenenlerin kadınlar ve çocuklar olduğuna işaret eden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Şu bir gerçek ki bugün dünyanın büyük bir bölümünde kadınlar sağlık, istihdam, sosyal güvence ve eğitim imkânlarından hak ettikleri ölçüde faydalanamıyor; üretime yeterince katkıda bulunamıyor ve nihayetinde de pastadan eşit pay alamıyor.
    
Oysa kadın, annelik vasfıyla yeni nesillere, dolayısıyla tüm topluma şekil verendir. Huzurlu ve gelişmiş toplumlara ancak güçlü ve mutlu kadınlarla ulaşılabilir.
    
İşte bu nedenle kadının güçlendirilmesi meselesi, Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri doğrultusunda da ele alınan en önemli konular arasındadır ve ülkelerin gündeminde önemli bir yer tutmaktadır.''
    
     ''Türk kadını sosyal hayatta aktif olarak yer alıyor''
    
Türkiye'de son yıllarda her alanda kaydedilen ilerlemeye paralel olarak kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi toplumun dezavantajlı kesimlerini güçlendirmeye yönelik önemli adımlar atıldığını vurgulayan Gül, ''Alınan bu tedbirlerin de etkisiyle Türk kadını her geçen gün sosyal hayat içinde daha aktif olarak yer alıyor. Çalışan, üreten kadınlarımızın sayısı hızla artıyor. Ne mutlu bize ki bugün her alanda başarılı kadınlarımız var'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Diplomasinin de bu alanlardan biri olduğunun altını çizen Gül, ''Son yıllarda diplomatik kariyer yapan kadınlarımızın sayısının büyük oranda artması bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Şu anda Türk Dışişleri Bakanlığı'nda biri müsteşar yardımcısı olmak üzere 22 kadın büyükelçimiz, toplamda 629 kariyer memuru kadın diplomatımız görev yapıyor'' bilgisini verdi.
    
Gül, bakanlık bünyesindeki kariyer memurlarının yaklaşık üçte birine tekabül eden bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artacağına ve bugüne kadar büyükelçi eşlerinin özverili çalışmalarıyla diplomasiye değen kadın elinin daha da güçleneceğine inandığını belirtti.
    
  ''Her yeni yıl yeni bir başlangıç''
    
Her yeni yılın yeni bir başlangıç olduğunu dile getiren Gül, ''2013 yılını da kalbimizde, geleceğin geçmişten daha güzel olacağına dair 'tazelenmiş ümitler' ve dilimizde dünyadaki tüm insanlar için bıkmadan, usanmadan tekrarladığımız içten dualar ve samimi dileklerle karşıladık'' dedi.
    
Gül, yeni yılda bu temennilerin gerçekleşmesini, dünyanın herkes için daha özgür, daha hoşgörülü, daha eşitlikçi, daha engelsiz ve daha huzurlu olması diledi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER