ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 11:39

Gül'den, Atatürk’ün Ankara’ya geliş mesajı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk ve arkadaşlarının, bağımsızlık mücadelesinin merkezi olarak Ankara’yı seçmesinin, Kurtuluş Savaşı’nın önemli dönüm noktalarından olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda ‘‘Büyük Atatürk ve arkadaşlarının, milli kongrelerin ardından Ankara’ya gelmesi ve bağımsızlık mücadelesinin merkezi olarak Ankara’yı seçmesi, Kurtuluş Savaşı’nın önemli dönüm noktalarındandır. 27 Aralık 1919’da Atatürk ve arkadaşlarını büyük bir coşku ve heyecanla karşılayan Ankaralılar, onlara büyük cesaret, güç ve moral vermiş, Cumhuriyet’e uzanan yolda verilen mücadeleye her zaman kararlılıkla sahip çıkmıştır.’’ diye ifade etti.

Ankara’nın gerek kurtuluş, gerek Cumhuriyet’in kurulması ve gelişmesi sürecinde birçok tarihi adıma ve stratejik karara ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül açıklamasında şu görüşlere yer verdi: ‘‘Milli mücadelenin sembol şehri Ankara, Cumhuriyet’in ilanından kısa süre önce ülkemizin başkenti seçilmiş ve bugüne kadar bu büyük sorumluluğu layıkıyla yerine getirmiştir. Ankara, sahip olduğu değer ve zenginliklere sahip çıkarak, Cumhuriyetimizle birlikte büyümeye ve gelişmeye devam edecek, dünyanın sayılı başkentleri arasında adından övgüyle söz ettirecektir.’’

Gül, mesajına ‘‘Ankara'ya gelişinin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ve rahmetle yad ediyor, vatandaşlarımıza selâm ve sevgilerimi iletiyorum." sözleriyle son verdi.

 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER