ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 22:40

Gül, "üçlü Balkan Zirvesi"ne Ev Sahipliği Yapacak

Gül, "üçlü Balkan Zirvesi"ne Ev Sahipliği Yapacak


Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Devlet Başkanları Üçlü Balkan Zirve Toplantısı’nın üçüncüsü 14-15 Mayıs günlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün evsahipliğinde Ankara’da yapılacak.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan Devlet Başkanları Üçlü Balkan Zirve Toplantısı’nın üçüncüsüne 14-15 Mayıs 2013 tarihlerinde Ankara’da ev sahipliği yapacak. Zirve’ye Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ve Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Nebojsa Radmanoviç ile Konsey Üyeleri Zeljko Komsiç ve Bakir İzetbegoviç de katılacak.
Üçlü Zirve Toplantısı’nın ilki Cumhurbaşkanı Gül’ün evsahipliğinde 24 Nisan 2010 tarihinde İstanbul’da, ikincisi dönemin Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç’in evsahipliğinde 26 Nisan 2011’de Sirbistan’ın Karadjordjevo şehrinde düzenlenmişti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada zirveye ilişkin şu bilgilere yer verildi: "Bölgesel sahiplenme bilinciyle ve kapsayıcı bir yaklaşımla sürdürülen bu süreç kapsamında Bosna-Hersek’in toprak bütünlüğü, egemenliği ve uluslararası tanınmış sınırlar dahilinde hukuki kimliğinin korunmasına yönelik taahhüt bir kez daha teyit edilmiştir. Ayrıca, iki komşu ülke olan Sırbistan ile Bosna-Hersek arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi doğrultusunda önemli adımlar atılmıştır. Ortak tarihin acı hatıralarının silinmesi için Sırbistan tarafından büyük bir samimiyet, cesaret ve kararlıkla gerçekleştirilen açılımlar ile Belgrad ve Saraybosna’ya karşılıklı olarak Büyükelçi atanması, hiç şüphesiz bu sürecin en müşahhas getirileridir. Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı’nın riyasetinde bu yıl Nisan ayında Belgrad’a gerçekleştirilen ve tarihte bir ilki teşkil eden ziyaret de Üçlü Zirve sürecinin somut bir tezahürüdür. İstanbul’daki ilk zirveyle başlayan süreç çerçevesinde üç ülkenin Dışişleri Bakanları arasındaki danışma mekanizması da kurumsallaşmıştır. 2009’dan bu yana çeşitli vesilelerle sekiz kez bir araya gelen Dışişleri Bakanları, Balkanlara yeniden kalıcı barış, huzur, istikrar ve anlayış havasının hakim kılınarak, karşılıklı güven ortamının tesis ve idamesine, iyi komşuluk ilişkileri ile bölgesel işbirliğinin pekiştirilmesine önemli katkılarda bulunmuşlardır. Ankara Zirvesi, bu sürecin kapsamının genişletilerek devamına yönelik müşterek iradenin en üst düzeyde sergilenmesine vesile olacaktır. Program 14 Mayıs Salı günü Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliklerinde düzenlenecek akşam yemeğiyle başlayacaktır. Zirve’nin ilk günü üç ülkenin Ekonomi Bakanlarının bir araya gelerek Üçlü Ticaret Komitesi kurulmasına dair istişarelerde bulunmaları öngörülmektedir. Ertesi gün Üçlü Zirve kapsamında Ankara’da en üst düzeyde yapılacak görüşmelerde ise Sayın Cumhurbaşkanlarının vizyon ve rehberliğinde atılabilecek ilave adımlar ele alınacak, üç ülkeyi ve Balkanları ilgilendiren güncel konular üzerinde durulacaktır. Üçlü Zirve toplantısının hitamında Sayın Cumhurbaşkanları arasında ikili görüşmeler de düzenlenecektir. İstanbul’daki ilk toplantıdan bu yana taraflar arasında oluşan mutabakat çerçevesinde önümüzdeki dönemde bu üç ülke arasındaki işbirliğinin ekonomi, enerji, ulaştırma, çevre, tarım ve hayvancılık gibi alanlara da teşmil edilmesine, kültürel mirasın korunması ile Bosna-Hersek’te ulusal uzlaşı tesisine yönelik ön alıcı ve sonuç odaklı çalışmalar kararlılıkla sürdürülecektir."

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER