ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 12:25

Gül: "Türkiye normal kaygılarla uğraşıyor"


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin artık normal kaygılarla uğraşılan bir ülke haline geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu'nda düzenlenen "Kültür Sanat Büyük Ödülleri" törenine katıldı. Törende Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçmişe bakıldığında birçok devlet ve milletin çok önemli rollerinin nisbeten azaldığını, kaybolduğunu; sanat ve kültür eserlerinin ise hep devam ettiğinin görüldüğünü ifade etti. Devletler zayıflarken bile sanat ve kültürlerin faaliyetlerinin devam ettirdiğini anlatan Gül, Türkiye'nin son yıllarda istikrar içinde güçlü bir hale geldiğini vurguladı. Artık normal kaygılarla uğraşılan bir ülke haline gelindiğini ifade eden Gül, şimdi artık her ülkenin karşılaştığı sorunlarla karşı karşıya bulunulduğunu kaydetti.

Geçmişe bakıldığında geleneksel sanatların çok ihmal edildiği ve görmezden gelinen zamanlar olduğunu dile getiren Gül, şimdi durumun değiştiğini ifade etti. "Beni bu programa Ertuğrul bey davet etmişti ama ev sahipliğini Ömer bey yapıyor. Eminim ki yeni heyecan getirecektir." diyen Gül, ödül alanları tebrik etti.

"EN ÖNEMLİ KÜLTÜR MİRASI BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜDÜR"

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, kültürü tek bir tanıma sığdırmanın mümkün olmadığını ifade etti. Hiçbir değeri, toplumsal kimliği dışlamadan herkesi tanımak gerektiğini dile getiren Çelik, kültürü tartışmanın sonunun bulunmadığını kaydetti. Kültürü topluma, tarihe, geleceğe sorumluluk alanı olarak gördüklerini anlatan Çelik, herhangi bir kesimin dışlanması halinde topluma en büyük zararın verileceğini vurguladı. Kucaklayarak ve yücelterek geleceğe devam edilmesi gerektiğini belirten Çelik, sahip olunan en önemli kültür mirasının ise birlikte yaşama kültürü olduğunun altını çizdi. Çelik, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Kültür Sanat Büyük Ödülleri, geleneksel Türk sanatları alanında Türkiye'yi temsil eden Cahide Keskiner, İslam Seçen, Prof. Dr. Fatma Çiçek Derman, Salih Balakbabalar, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Öksüz ve Tevkif Alparslan Babaoğlu'na verildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER