ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 14:29

Gül, Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile haberleştiğini belirterek, rahatsızlığında büyütülecek bir şey olmadığını, bir kaç gün içinde kendisini toparlamasını ümit ettiğini söyledi.
     Gül, İsveç'e yaptığı devlet ziyaretini takip eden Türk basın mensuplarıyla bir araya gelerek, soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, sorulardan önce ziyaretinin son günü olduğunu belirterek kısa bir değerlendirme yaptı.
     Hem Kraliyet hem de hükümet ile görüşmelerin çok olumlu ve verimli geçtiğini dile getiren Gül, Türk-İsveç ilişkilerinin geleceğini pekiştirecek yönde adımlar atıldığını ifade etti.
     İsveç Başbakanı Reinfeldt ile bir çok konuyu konuştuklarını belirten Gül, hem ikili hem de çok taraflı meselelerin, Türkiye'nin çevresinde olup bitenlerin, AB'nin, ekonominin gündeme geldiğini kaydetti.
     İsveçli iş adamlarının da görüşmelerinde detaylı sorular sorduklarını anlatan Gül, ''İlgileri genel bir ilgi değil. Dikkatliler ve ekonomik olarak Türkiye meselelerine de angaje olmuşlar'' dedi.
     Parlamento ilk gün yaptığı ziyarette de terör başta olmak üzere konuların çok açık şekilde ele alındığını aktaran Gül, ''Parlamentonun vaktiyle bizimle ilgili aldığı karar var, biliyorsunuz 30'a 31, bir oy farkla. O kararın ne kadar üzücü olduğunu, yanlış kararların nasıl alınabildiğini konuştum. Gayet dostane geçti herşey. Bugün de parlamentoda konuşma yaptım. Serbest şekilde herkes sorusunu sordu, onlara da cevaplarımızı verdik'' diye konuştu.
    
     -''Engeller varsa gidermek bizim sorumluluğumuz''-
    
     Başbakan Reinfeldt'in dünkü basın toplantısında ve bugün Parlamentoda sorulan soruda Kürtlerin azınlık olarak nitelendirildiğinin hatırlatılması ve görüşmelerde de bu ifadenin kullanılıp kullanılmadığının sorulması üzerine Gül, Lozan Anlaşması ile azınlıkların belirlendiğini belirtti.
     ''Süryani vatandaşlarımız o zaman azınlıkların içinde olmadılar. Hele bizim Kürt vatandaşlarımız hiçbir şekilde azınlık değiller. Memleketin asli unsurlarıdır. Anayasa ve kanun karşısında herkes ayrım yapmadan eşittir. Yetki ve sorumluluğu açısından. Sadece azınlıklarımızın Lozan Anlaşması'nda din üzerine yapıldığı için azınlıklar, onlara verilen kendi dini hakları var. Onlar da en güzel şekilde kullanılıyor'' diye konuştu.
     Vakıflar Yasası'nda yapılan değişiklikle sorunların giderildiğine işaret eden Gül, hala var olan bazı sorunlar olabileceğini, hükümetin bunların halli için açık fikirli bir şekilde çalıştığını söyledi.
     Cumhurbaşkanı Gül, ''Kendi yurdumuzda olan vatandaşlarımızın farklı bir inançtaysa özgürlüğünü en iyi şekilde din özgürlüğünü yaşayabilmesi, dini öğretebilmesi en tabii haklarıdır. Bunların önünde engel varsa bunları gidermek de bizim sorumluluğumuzdadır'' değerlendirmesinde bulundu.
    
     -''Başbakan ile haberleştik''-
    
     Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık durumu anımsatılarak, görüşüp görüşmediklerine ilişkin soruyu da şöyle yanıtladı:
     ''Başbakan'ın rahatsızlığında büyütülecek bir şey yok. Haberleştik biz. Bir grip salgını var her tarafta. Hafta içi çalışıp hafta sonları da çalışınca, hafta sonları daha da yoğun çalışınca, bunlar oluyor maalesef, rahatsızlıklar. Hepimiz insanız, hepimizde oluyor. Ben de buralarda çok dikkat ediyorum ki grip olmasın diye. Olunca görüyorsunuz bir çok sorun çıkıyor. İnşallah bir kaç gün içinde toparlar kendisini.''
     Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasının yıl dönümünün yaklaştığının hatırlatılması ve yeni bilgiler olup olmadığının sorulması üzerine Gül, DDK'nın çok detaylı bir çalışma yaptığını ve bunun savcılığa teslim edildiğini ifade etti.
     ''Hiçbir şüphe bırakılmamalı. Herhangi bir şüphe varsa onu tamamen yok etmek için ne gerekiyorsa onu yapmak lazım. Şüpheler ille de doğru anlamına gelmez ama bir şey şüpheli olarak kalırsa o devamlı rahatsız eder'' diyen Gül, savcıların görevlerinin de şüphelerin üzerine gitmek ve onları netleştirmek olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, sürecin çok da uzun olmaması gerektiğine de işaret etti.
    
     -''Son dakikadaki gol muhteşemdi''-
    
     İsveç'te araştırma ve geliştirme faaliyetlerine büyük kaynak aktardığının anımsatılması üzerine Gül, İsveç ekonomisinin innovasyon üzerinde geliştiğini söyledi.
     Katma değeri yüksek buluşlarda İsveç'in öncülük yaptığını, nano teknolojide çok ilerlediklerini belirterek, bilim teknoloji alanına Türkiye'nin de son yıllarda büyük önem verdiğini ve paylar ayrıldığını kaydetti.
     Sadece mal alıp satmaya değil bu tür ilişkiler de kurmaya önem verdiklerini dile getiren Gül, TÜBİTAK başta olmak üzere üniversitelerle ortak çalışmalar içerisine girilebileceğini, kurumsal olarak böyle bir çalışma başlatacaklarını dile getirdi.
     Galatasaray'ın çeyrek finale çıkmasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Gül, ''Böyle bir soru sorulur. Çok sevindirici'' dedi.
     İsveç televizyonunda maçın özetini uzun uzun verdiklerini ve kendisinin de izlediğini dile getiren Gül, ''Son dakika atılan gol muhteşemdi'' değerlendirmesinde bulundu.
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER