ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 19:40

Gül: "Süreci engellemek isteyenler var"


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yedincisi gerçekleştirilen Türkiye-Afganistan- Pakistan üçlü zirvesi ile ilgili, “Hepimiz farkındayız ki bu süreci engellemek isteyenler vardı. Buna rağmen bu süreç devam etmektedir.” dedi.

        Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen Türkiye –Afganistan - Pakistan üçlü zirvesi sonrasında ortak basın toplantısı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada, 2007 yılından beri gerçekleştirilen üçlü zirve toplantılarının üç ülke arasındaki dayanışmayı güçlendirdiğini belirtti.

        Güvenlikle ilgili üst düzey yetkililerin de zirve kapsamında bir araya geldiğini söyleyen Gül, “Bu toplantılarda üç ülkenin özellikle Pakistan ve Afganistan’ın iyi bir dayanışma içinde olmaları, sorunların çözümü konusunda ortak çalışma ortamını geliştirmek için de görüşmeler yapıldı.” diye konuştu.

        Toplantının büyük önem taşıdığını dile getiren Gül, “Bu süreç neticesinde Pakistan ve Afganistan arasındaki yakınlaşma, beraber çalışma ortamı güçlü şekilde gelişmekte. Bunda üç ülke arasındaki güven çok önemlidir.” şeklinde konuştu.

        Geçen sene gerçekleştirilen toplantı öncesinde Afganistan eski Cumhurbaşkanı Burhaneddin Rabbani’nin gerçekleştirilen suikast neticesinde hayatını kaybettiğini hatırlatan Gül, “Bu toplantıdan da birkaç gün önce Afganistan İstihbarat Başkanı’na karşı suikast teşebbüsü olmuş, kendisi yaralı olarak kurtulmuştur. Aldığımız bilgiye göre durumu iyiye gitmektedir. Bütün bu ortam içerisinde bu toplantılar yapılmıştır. Değerli heyet bu toplantıların devam etmesi konusunda kararlılıklarını göstermiştir. Hepimiz farkındayız ki bu süreci engellemek isteyenler vardı. Buna rağmen bu süreç devam etmektedir.” açıklamasında bulundu.

        Gül, bölge problemlerini çözecek olanın yine bölge ülkeleri olduğunun altını çizdi.

        Toplantılarda var olan güvenin tazelenerek, bir kez daha beraber çalışma kararlılığının ifade edildiğini aktaran Gül, ”İnanıyoruz ki Afganistan ve Pakistan arasındaki güvenlik sorunları diyalog çerçevesinde en iyi şekilde yoluna girecektir. İstikrar, ekonomik işbirliği ve refah bölgeye hâkim olacaktır. Türkiye’ye gösterdikleri güvenden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

KARZAİ: ÜZÜCÜ SUİKAST GİRİŞİMİNE RAĞMEN BURADA BULUNMAMIZ KAT ETTİĞİMİZ MESAFEYİ GÖSTERİYOR

Cumhurbaşkanı Gül’den sonra söz alan Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ise zirvenin son derece önemli olduğunu belirtti. Karzai, “Afganistan İstihbarat Teşkilatı Başkanı'na karşı gerçekleştirilen suikast girişimi üzücü olmasına rağmen, bugün burada bulunuyor olmamız kat ettiğimiz mesafeyi göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

        Aşırıcılık ve radikalleşmeye karşı gerçekleştirilen mücadelenin meyvelerini vereceğine inandıklarını söyleyen Karzai, Pakistan ve Afganistan’da toplum liderlerine karşı gerçekleştirilen saldırıların herkesi mağdur ettiğini aktardı. Karzai, sorunların çözümü için Türkiye’nin verdiği desteğin çok önemli olduğunun altını çizdi.

        ZARDARİ: BU SALDIRILAR GÖSTERİYOR Kİ BİZİM BİR ARAYA GELMEMİZ İSTENMİYOR

        Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari ise sözlerine, “Sevgili kardeşim Abdullah Gül ve Türk halkına bizi ağırladıkları için teşekkür ediyorum.” diyerek başladı. Pakistan hükümetinin demokratik bir anlayış ile hareket ettiğini dile getiren Zardari, terörün hem Afganistan hem de Pakistan’a zarar verdiğini belirtti. Afganistan’ın eski cumhurbaşkanının da bir suikastta hayatını yitirdiğini hatırlatan Zardari, böylesi bir ortamda iki ülkenin üst düzey güvenlik yetkililerinin bir araya gelerek çalıştıklarını söyledi. Zardari, “Bu saldırılar gösteriyor ki bizim bir araya gelmemiz istenmiyor. Çalışacağız, çünkü bizi barışa bu götürecek.” dedi.

        Konuşmaların ardından üç cumhurbaşkanı basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Terörle mücadele konusunda ne tür somut adımlar atılacağının sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, ülkelerin üst düzey güvenlik yetkililerinin bir araya geldiğini ancak alınan kararların kamuoyuna açıklanmasının doğru olmayacağını söyledi. Gül, cumhurbaşkanları arasında özel bir telefon bağlantısı hazırlandığını, bunun yakın zamanda faaliyete geçeceğini kaydetti.

        Pakistan Cumhurbaşkanı Karzai ise bu konuya bir ek yapmak istediğini belirterek, konuşmaya başladı. Bu arada Cumhurbaşkanı Gül, araya girerek polis eğitimi ile ilgili de kararlar alındığını ifade etti. Gül’ün konuşmasının bitmesini bekleyen Karzai, Cumhurbaşkanı’nın koluna dokunarak, “Ben de ilavede bulunmak istiyorum; Pakistan ve Afganistan’da son derece üzücü olaylar gerçekleşti. Bunlar başarılı siyasi çalışmaların hemen öncesinde meydana geldi.” dedi.

        Afganistan İstihbarat Başkanı’na suikastın Pakistan’da planlandığı yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai, “Sayın Gül’ün de söylediği gibi aramızda başarılı görüşmeler gerçekleştirdik. Detaylarına girmeyeceğiz.” diye konuştu.

        ZARDARİ: TERÖRÜN BİR SINIRI YOK, DEVLET TANIMIYORLAR

        Pakistan Cumhurbaşkanı Zardari ise aynı konuyla ilgili, “Terörün bir sınırı yok. Terör devlet tanımıyor. Bunlar devleti olmayan unsurlar. Bu unsurların bir felsefesi de yok. Herhangi bir devleti böylesi bireyleri ya da böylesi bireylerden oluşan grupları bünyesinde barındırmaması lazım. Ne kadar acı ve zor olursa olsun şunu ispat etmeliyiz. Biz kendi ulusumuzun geleceğini inşa ederken herhangi bir güç tarafından durdurulamayacağız ve gelecek ümitlerimizin bertaraf edilmesine izin vermeyeceğiz.” açıklamasını yaptı.

        “Türkiye’nin Afganistan’daki barış sürecinde oynadığı rol nedir?” şeklindeki soruya ise Cumhurbaşkanı Gül, “Türkiye’nin katkıları kolaylaştırıcıdır. Türkiye kolaylaştırıcı rolünü oynamaya devam etmektedir.” cevabını verdi.

        Konuşmaların ardından üç ülke arasında ekonomik ve ticari alanda mutabakat imzalandı.

        Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül’ün toplantının başında, anons devam ederken konuşmaya başlaması dikkat çekti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER