ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:31

Gül: "Şiddete New York'ta da müsade etmezler"


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Barışçı bir şekilde şiddete kaçmayan, içerisinde şiddet olmayan her türlü gösteri, ifadelerin açıklanması demokratik haktır." dedi. Problemlerin şiddetten uzak bir şekilde çözülmesi gerektiğini ifade eden Gül, "Yalnızca Türkiye'de değil, böyle bir şiddete New York'ta da müsade etmezler, Berlin'de de İspanya'da da. Türkiye'de olanlar temel hak ve özgürlükler veya demokrasi talebi ile ilgili değil. İnsanlar Gezi Parkı'nda sesini duyurmak için var ama şiddete başvuranlar da var. Bunları birbirinden ayırmamız gerekir."ifadelerini kullandı.

Rize Valiliği'nde basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanı Gül, "Eğer şiddet, vatandaşların hayatını rahatsız edici, kuralları hiç tanımayan Türkiye'nin en önemli kavşaklarını, meydanları sürekli ve kuralsız bir şekilde işgal ediliyorsa ve şiddete başvurulursa bunu demokratik bir hak olarak göremeyiz. Ama Gezi Parkı'nda insanların 'buraya yapılacaklarla ilgili farklı bir düşüncem var' diyenlere kulak vermek, onlarla diyaloga geçmek hepimizin görevidir. Bugün bu çerçevede çeşitli görüşmeler yapılıyor ve yapılacaktır." dedi.

Dolayısıyla problemleri, farklı düşünceleri konuşarak, görüşerek, nihayetinde hukuk düzeni içerisinde çözmek gerektiğini anlatan Gül, şöyle devam etti: "Şiddetten uzak bir şekilde çözülmeli. Şiddete hiç fırsat vermemek gerekir. Yalnızca Türkiye'de değil, böyle bir şiddete New York'ta da müsade etmezler, Berlin'de de İspanya'da da. Bir kez daha vurguluyorum; Türkiye'de olanlar farklıdır. Bunlar temel hak ve özgürlükler veya demokrasi talebi ile ilgili değil. İnsanlar Gezi Parkı'nda sesini duyurmak için var ama şiddete başvuranlar da var. Bunları birbirinden ayırmamız gerekir. Herkesin kurallara uyması gerekir. Kurallar çerçevesinde içerisinde en aykırı fikirler tabiki söylenebilir. Bu da demokratik bir ülke olmanın gereğidir." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER