ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 14:34

Gül-Rahman ortak basın toplantısı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Biz Tacikistan'ın güvenliğine, istikrarına ve ekonomik kalkınmasına çok önem veriyoruz. Bu çerçevede siyasi ilişkilerimiz gayet muntazamdır. Mükemmel şekildedir. Özellikle ekonomi konusunda, enerji alanında işbirliğini konuştuk'' dedi.
     Gül, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Rahman'a ''Aziz Biraderim'' diyerek seslenen Gül, Tacik heyetini Türkiye'de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, ziyaretin Türkiye'nin Tacikistan'ın bağımsızlığını tanımasının 20. yıl dönümüne rastladığını dile getirdi.
     Gül, ''Ayrıca bildiğiniz gibi Türkiye Duşanbe'de ilk büyükelçiliği açan ülkelerden de birisidir. Değerli kardeşim Rahman'ın daveti üzerine 2009 yılında Duşanbe'ye büyük bir heyetle bir ziyaret yapmıştık. O heyette gerçekten olağanüstü misafirperverlik göstermişlerdi bize. O heyette çok sayıda Türk iş adamı vardı. O günden bugüne ticari ilişkilerimiz, karşılıklı yatırımlar daha da gelişti. Bugün 500 milyon dolara ulaşan ticaret hacmine ulaştık'' diye konuştu.
     Gül, şunları kaydetti:
     ''Türkiye ile Tacikistan aynı kültür coğrafyasında yer alan, ortak bir geçmişi ve değerleri paylaşan iki dost ülkedir. Hemen bu ortaklığın başında Mevlana Celaleddin Rumi gelmektedir. Sayın Cumhurbaşkanı değerli kardeşim, dün Konya'da Şeb'i Arus törenlerine katılmıştır. Sayın Başbakanımızla da biraraya gelmişlerdir. Toplantılar yapılmıştır. Yine iş dünyası ile toplantılar yapmıştır. Tüm bunlar Türkiye ile Tacikistan'ın yakınlığını, dostluğunu ve ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.''
     Rahman ile baş başa ve heyetler arasında yaptıkları görüşmelerde ikili ilişkiler ve tüm Orta Asya'nın güvenliği ile ilgili konuları konuştuklarını kaydeden Gül, ''Biraz önce çok sayıda anlaşmayı değerli bakanlarımız imzaladılar. Bu da bu ziyaret vesilesi ile ilişkilerimizin daha ileri düzeye taşındığının işaretidir. Biz Tacikistan'ın güvenliğine, istikrarına ve ekonomik kalkınmasına çok önem veriyoruz. Bu çerçevede siyasi ilişkilerimiz gayet muntazamdır. Mükemmel şekildedir. Özellikle ekonomi konusunda, enerji alanında işbirliğini konuştuk. Tacikistan Asya'nın en zengin su kaynaklarına sahip olan çok önemli bir ülkedir. Özellikle hidroelektrik santralleri kurulması ve bu suların enerjiye dönük şekilde Tacikistan'a hizmet etmesi yönünde yapacağımız işbirliklerini geniş bir şekilde konuştuk'' değerlendirmesinde bulundu.
     Gül, Tacikistan'ın madencilik alanında çok zengin madenlere sahip olduğunu ve bu alanda işbirliği üzerinde durduklarını ifade ederek, eğitim, kültür konularında da ilişkileri geliştirme, Tacikistan ile ulaşım imkanlarının artırılması ve THY'nin sefer sayılarının çoğaltılması konularını konuştuklarını kaydetti.
     Gül, Tacikistan ve Türkiye'nin uluslararası platformlarda birbirlerine desteklediklerine dikkati çekerek, ''Bundan dolayı da değerli Cumhurbaşkanı kardeşime Türkiye'ye verdikleri destekten dolayı teşekkür ettim. Ayrıca sınırı aşan sular konusu çok önemli. Su forumu toplantısı 2013 yılında Tacikistan'da yapılacaktır. Bütün bu konularda verdiğimiz desteği anlattım ve gayet faydalı görüşmeler yaptık. İnanıyorum ki, bu görüşmeler ilişkilerimizi çok daha güçlü hale getirmiştir'' diye konuştu.
    
     -İki ülke arasında 9 anlaşma imzalandı-
    
     Ortak basın toplantısında iki ülke arasında 9 anlaşmaya imza atıldı. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Turalay Kenç ile Tacikistan Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Abdujabbor Shirinov, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ile Tacikistan Merkez Bankası arasında bankacılık ve maliye alanlarında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptını, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile Tacikistan Cumhuriyeti Radyo-Televizyon Komitesi Başkanı Asadullo Rahmonov, TRT ve Tacikistan Televizyon ve Yayın Komitesi arasında işbirliği anlaşmasını imzaladı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tacikistan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Kosim Kosimov ile tarım alanında işbirliğine dair mutabakat muhtırasına, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Tacikistan Hükümeti Nezdinde Gençlik, Spor ve Turizm Komitesi Başkanı Maliksho Nematov gençlik politikası alanında işbirliği anlaşmasına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tacikistan Cumhuriyeti Enerji ve Sanayi Bakanı Sherali Gul ile enerji ve madencilik alanında işbirliğine ilişkin mutabakat muhtırasına imza attı.
     Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Tacikistan Cumhuriyeti Adalet Bakanı Rustam Mengliev ile iki bakanlık arasında ortak açıklamaya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tacikistan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Mirzoshokhrukh Asrori ile kültürel değişim programına, Tacikistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hamrokhon Zarifi ile de iki bakanlık arasında 2013-2014 yıllarını kapsayan işbirliği planını imza attı.
     Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaretin sonuçlarına ilişkin ortak bildiriye ise Cumhurbaşkanı Gül ile Rahman imza attı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER