ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 14:03

Gül, Mısır ziyaretini AA Arapça'ya değerlendirdi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır'ın demokratik dönüşüm sürecinde katettiği mesafenin takdirle karşılandığını belirterek, ''Tarih, demokrasinin ne büyük fedakarlıklarla kök salabildiğinin sayısız örnekleriyle doludur. Mısır halkının iktidarıyla, muhalefetiyle bunun bilincinde olması elzemdir. Devrimin getirdiği tarihi fırsatın kadir ve kıymetini bilerek, sorumluluk içinde hareket etmesi bu sürecin başarısında temel anahtar olacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.
     Cumhurbaşkanı Gül, 12. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ne katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere gerçekleştirdiği Mısır ziyaretini AA Arapça Servisi'ne değerlendirdi.
    
     Gül'ün, ''Mısır'da zaman zaman artış gösteren olayları ve bu olayların arka planına ilişkin talepleri nasıl değerlendiriyorsunuz-'' sorusuna verdiği cevap şöyle:
    
     -''Demokratik dönüşümü takdirle karşılıyoruz''-
    
     ''Mısır'ın demokratik dönüşüm sürecinde katettiği mesafeyi takdirle karşılıyoruz. Ülkenin ilk defa seçimle iş başına gelmiş bir Cumhurbaşkanı liderliğinde idare edilmesi tarihi önemdedir. Anayasanın kabulü ve geçen yıl gerçekleştirilen parlamento seçimleri, geçiş sürecinin önemli aşamalarıdır.
     Demokrasi mücadelesi, uzun vadeli çaba ve sabır gerektiren bir mücadeledir. Tarih, demokrasinin ne büyük fedakarlıklarla kök salabildiğinin sayısız örnekleriyle doludur. Mısır halkının iktidarıyla, muhalefetiyle bunun bilincinde olması elzemdir. Devrimin getirdiği tarihi fırsatın kadir ve kıymetini bilerek, sorumluluk içinde hareket etmesi bu sürecin başarısında temel anahtar olacaktır.
    
     -''Mısır kendi demokrasi tecrübesini oluşturacak''-
    
     Demokrasi bir uzlaşı rejimidir. Çoğunluğun iradesini icraata yansıtırken, azınlığın haklarını koruyan, endişelerine cevap veren bir sistemdir. Bu nedenle gerek iktidarın gerek muhalefetin demokrasiye sahip çıkarak ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde hareket ederek, ülkenin geleceğini birlikte inşa etmeleri en samimi arzumuzdur.
     Mısır zamanla kendi demokrasi tecrübesini oluşturacaktır. Bunun en iyi yöntemini de Mısır halkı ve siyasetçileri bulacaktır. Son dönemde yaşanan gerginliğin can kayıpları ve yaralanmalara yol açması bizde derin üzüntüye neden olmuştur. Bu vesileyle, hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar ve kardeş Mısır halkına başsağlığı diliyorum.
     Temennimiz, Mısır'da demokrasi mücadelesinin kesintiye uğramadan devam etmesi ve başarıya ulaşmasıdır. Türkiye, Mısır halkının hür iradesine daima saygı duymaktadır.
    
     -''Demokratik dönüşüm iktisadi alandaki gelişmelerle desteklenmeli''-
    
     Öte yandan, günümüzde demokrasinin pekişmesi için iktisadi kalkınmanın şart olduğu artık bilinen bir gerçektir. Mısır'da yaşanan tarihi demokratik dönüşümün başarısının iktisadi alanda kaydedilecek olumlu gelişmelere bağlı olduğunu pek çok vesileyle tekrarladım.
     Bu doğrultuda, gerek Mısırlı dostlarımıza gerek uluslararası finans kuruluşları ve ekonomik bakımdan gelişmiş ülkelere bu dönüşüme katkıda bulunmaları çağrısı yaptığım da herkesin malumudur. Türkiye olarak Mısır'a sağlamakta olduğu 2 milyar dolarlık finansman paketi bu anlayışımızın bir tezahürüdür.
     Tüm bunlara ilave olarak, esas ağırlık verdiğimiz husus ortak yatırımlardır. Türk girişimciler tarafından kurulan organize sanayi bölgelerinde yaklaşık 50 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanmaktadır.
     Netice itibarıyla Mısır halkının bu tarihi demokrasi ve kalkınma mücadelesinden çok daha güçlenerek çıkacağına inancım tamdır. Bu kritik süreçte, tüm Mısırlı kardeşlerimizin sabır, sağduyu ve teenniyle hareket etmeleri, önlerindeki bu tarihi fırsatı kaçırmamaları bakımından son derece önemlidir. Türkiye olarak, kadim dostumuz ve kardeşimiz Mısır halkıyla her alanda mümkün olan azami dayanışmayı sergilemeyi ise adeta tarihi bir borç biliyoruz.''
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER