ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 20:48

Gül ile son MGK sona erdi

Gül ile son MGK sona erdi

MGK toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan toplantı, 5 saat sürdü.


Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında son kez yapılan toplantı, 5 saat sürdü. 

Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı'nda, çözüm sürecinde gelinen aşamanın değerlendirildiği, bu kapsamda terör örgütünce dağa kaçırılan çocukların durumu üzerinde önemle durulduğu, annelerin çabalarının takdirle karşılandığı bildirildi.

Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı'nda, "devlet içindeki illegal yapılanmalara yönelik yürütülen adli ve idari işlemler hakkında Kurul'a bilgi sunulduğu" belirtildi.

ANNELERIN ÇABALARI TAKDIRLE KARŞILANMIŞTIR

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklama şu şekilde: "Halkımızın huzur ve güvenliğini tehdit eden eylemler ile bunlara karşı alınan ve alınması planlanan tedbirler ayrıntılı olarak görüşülmüş, çözüm sürecinde gelinen aşama değerlendirilmiştir. Bu kapsamda terör örgütünce dağa kaçırılan çocukların durumu üzerinde önemle durulmuş, annelerin çabaları takdirle karşılanmıştır.

Ayrıca devlet içindeki illegal yapılanmalara yönelik olarak yürütülen adli ve idari işlemler hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur.

Irak’ta baş gösteren ve ülkenin geniş bir kısmını etkileyen olumsuz gelişmeler, Türkmen soydaşlarımızın durumu da dahil olmak üzere tüm boyutlarıyla ele alınmıştır. Giderek mezhep temelli bir çatışma ortamına dönüşme eğilimi gösteren şiddet olaylarının bölgemize yansımaları müzakere edilmiş, ülkenin toprak bütünlüğünün ve siyasal birliğinin korunması için Irak halkına desteğimizin devam edeceği belirtilmiştir.

Bu ülkede tutulmakta olan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve şoförlerimizin durumları gözden geçirilmiştir.

Suriye’deki çatışma ortamının, ülkemizin ve bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik etkileri, Irak’taki gelişmelerle de bağlantılı olarak değerlendirilmiştir.

Son olarak, Türkiye-Afrika askeri ilişkileri görüşülmüş, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’nun Afrika seyri hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur."

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER